Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 13.04.2024 12:00 Güncelleme: 13.04.2024 13:55

Türkiye, lojistik ve taşımacılık sektöründe dünyada 11. sırada yer aldı

Ticaret Bakanlığı, lojistik ve taşımacılık sektöründe 100 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ile küresel lojistik pazarından yüzde 2,5 pay ile Türkiye'nin dünya sıralamasında 11. sırada yer aldığını bildirdi.
Türkiye, lojistik ve taşımacılık sektöründe dünyada 11. sırada yer aldı

Ticaret Bakanlığı, lojistik ve taşımacılık sektörünün 100 milyar dolar pazar büyüklüğü ve küresel lojistik ihracatından yüzde 2,5 pay ile dünyada 11. sırada yer aldığını belirterek "Toplam hizmet ihracatımız içinde ise yaklaşık yüzde 40 paya yani 40 milyar dolarlık ihracata, sahip olup, hizmet ihracatımızdan aldığı pay her geçen yıl artmaktadır. Ülkemiz, Dünya Bankası tarafından ölçülen Lojistik Performans Endeksi sıralamasında 2018 yılında 3,15 puan ile 47. sırada yer alırken, 2023 yılında ise 3,4 puan ile 38. sıraya yükselmiştir. On İkinci Kalkınma Planında yer aldığı üzere, hedefimiz 2028 yılında 25. sıraya yükselmektir." ifadelerine yer verildi.

Hizmetler sektörünün en önemli ayaklarından birini oluşturan lojistik ve taşımacılık sektörüne yatırımlardan birinin de Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının (YLDA) desteklenmesi projesi olduğunun belirtildiği açıklamada "Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi projesi ile yalnızca bir merkezin ve unsurlarının desteklenmesinin ötesinde, tedarik zincirinin önemli bir bileşeni olan yurtdışı lojistik ağları, baştan sona bir sistem olarak ele alınmakta ve desteklenmektedir. Ticaret Bakanlığımıza 24 adet başvuru yapılmış olup, 2 adedi Amerika merkezli, 4 adedi Avrupa merkezli, toplam 6 adet projeye onay verilmiştir." açıklaması yapıldı.

Açıklamada, 2023 yılında lojistik ve taşımacılık sektörünün 40 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiği vurgulanarak şu ifadeler aktarıldı:

"Sektöre yönelik yatırımlarda 5 adet marka Markalaşma programında, 6 adet marka ise TURQUALITY programında desteklenmekte, ayrıca 2023 yılında İspanya, Almanya ve Polonya’da sektörün en önemli fuarlarına Ticaret Bakanlığımız destekleri ve firmalarımızın iştirakleri ile milli katılım organizasyonu gerçekleştirilmiştir. 2023 yılında sektöre Ticaret Bakanlığı tarafından yaklaşık 395 milyon TL destek sağlanmış bulunmaktadır. 2023 yılında lojistik ve taşımacılık sektörümüz 40 milyar dolarlık ihracat ile ülke ekonomimize önemli bir değer sağlamıştır.

Ticaret Bakanlığı olarak, dünya ticaretinden daha fazla pay almak ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla lojistik ve taşımacılık sektörüne yönelik daha önce hiç sağlanmamış olan yeni destek paketlerini yürürlüğe koyarak, böylece sektörde faaliyet gösteren firmalarımız ilk kez bu desteklerden faydalanmaya başlamıştır. Önümüzdeki dönemde farklı destek kalemleriyle kapsamın daha da genişletilmesi hedeflenmektedir."