TRT  web masthead
Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 28.05.2024 12:00 Güncelleme: 28.05.2024 13:19

"Tek Çin ilkesi, halkın ortak iradesidir"

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tek Çin ilkesinin uluslararası toplumun fikir birliği ve Çin'in birleşmesinin çağın eğilimi olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, Çin hükümetinin Taiwanlıların sağlığına ve mutluluğuna büyük önem verdiğini belirtti.
"Tek Çin ilkesi, halkın ortak iradesidir"

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tek Çin ilkesinin uluslararası toplumun fikir birliği ve Çin’in birleşmesinin çağın eğilimi olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, Çin hükümetinin Taiwanlıların sağlığına ve mutluluğuna büyük önem verdiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Taiwan bölgesinin tıp ve sağlık alanında çalışan uzmanlar, Tek Çin ilkesi koşuluyla Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ilgili toplantılarına katılabiliyor. Geçen yıl Taiwan’dan toplam 21 gruptan 24 kişi DSÖ teknik faaliyetlerine katılmak için merkezi hükümete başvurdu ve bu başvurular onaylandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün en yüksek karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi, dün Taiwan’ın gözlemci olarak katılımına ilişkin önergeyi gündemine almama kararı aldı. Böylece DSÖ, art arda 8 yıldır Taiwan’a ilişkin önergeler reddetmiş oldu.