Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 20.05.2024 15:02 Güncelleme: 20.05.2024 15:07

Siyasilerden İran'a taziye mesajı

Siyasiler, helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekiler için taziye mesajı yayımladı.
Siyasilerden İran'a taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilere Allah’tan rahmet, ailelerine, İran halkına ve devletine başsağlığı dileklerini iletti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Elim bir kazada hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi'ye Allah'tan rahmet diliyor; ailesine, dost ve kardeş İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyor, acılarını paylaşıyorum. Aynı kazada vefat eden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer merhumlar için taziyelerimi bildiriyorum."

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın mesajı şöyle:

“İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın vefat haberi bizleri derinden üzdü. Dost ve kardeş İran halkının derin acısını paylaşıyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Bölgemizin içinde bulunduğu kritik dönemde kendisiyle yakın mesai yapma fırsatı bulduğum Abdullahiyan’ın ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkileri daha da güçlendirmeye yönelik katkılarını hayırla yad ediyorum.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve heyetinin elim bir helikopter kazası sonucu vefatını derin bir teessürle öğrendiğini belirterek, kendilerini Allah’tan rahmet, İran halkına başsağlığı diledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın içinde bulundukları helikopterin düşmesi sonucu vefat etmelerini teessür ile öğrendim. Kendilerine ve hava aracında birlikte bulundukları İranlı yetkililere Yüce Allah’tan rahmet, komşu İran halkına başsağlığı ve İran’ın bu süreci selametle geçmesini niyaz ediyorum.”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybeden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile beraberindeki heyete Allah’tan rahmet, İran halkına, merhumların ailelerine başsağlığı diledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Helikopter kazasında vefat eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyete Cenabıhak'tan rahmet niyaz ediyorum. Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına başsağlığı, Sayın Reisi’nin ve yaşamını kaybedenlerin ailelerine sabır diliyorum."

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın yayımladığı mesaj şöyle:

"Geçirdiği helikopter kazasında vefat eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi’ye, İran Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Emir Abdullahiyan’a ve beraberlerindeki heyete Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Dost ve kardeş İran halkına ve devletine başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un mesajı şu şekilde:

“Elim helikopter kazasında vefat eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi’ye, İran Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Emir Abdullahiyan'a ve beraberlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Dost ve kardeş İran halkına ve vefat edenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki heyete ait helikopterin Azerbaycan dönüşü sert bir iniş yaparak kaza kırıma uğraması sonucunda vefat haberlerini derin bir üzüntü ile öğrendim. Kaza sonucu hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, dost ülke İran Devletine ve halkına başsağlığı diliyorum.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yayımladığı mesaj şöyle:

“İran Cumhurbaşkanı Sn. İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldığını; Sn. Reisi ile Dışişleri Bakanı Sn. Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin vefat ettiğini büyük bir teessürle öğrendim. Sn. İbrahim Reisi'ye ve beraberindeki heyete Allah'tan rahmet ve mağfiret, dost ve kardeş ülke İran yönetimi ve halkına sabır ve başsağlığı diliyor; acılarını en derin şekilde paylaşıyoruz.”