Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 03.03.2024 20:22 Güncelleme: 03.03.2024 09:36

Şişecam'ın Türkiye, İtalya ve Bulgaristan kaplamalı cam hattı yatırımları

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş, Türkiye, İtalya ve Bulgaristan kaplamalı cam hattı yatırımlarına ilişkin bilgi verdi.
Şişecam'ın Türkiye, İtalya ve Bulgaristan kaplamalı cam hattı yatırımları

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

''Yönetim kurulunun 01 Mart 2024 tarihli toplantısında, Şişecam'ın, inşası devam etmekte olan Türkiye Tarsus düzcam tesisinde ve Kuzey İtalya ile Bulgaristan'da bulunan mevcut düzcam tesislerimizde birer adet olmak üzere toplam üç adet yeni kaplamalı cam hattı yatırımının yapılmasına karar verilmiştir. Şişecam, faaliyet gösterdiği tüm ülke ve coğrafyalarda yüksek operasyonel verimlilik ve optimizasyon odağı ile değer yaratan yatırımlarını devam ettirme hedefindedir. Bu doğrultuda, yeni kaplamalı cam hattı yatırımlarıyla düzcam faaliyet alanında artan kaplamalı cam talebinin karşılanması, geliştirilen operasyonel verimlilik ve genişletilen ürün yelpazesiyle rekabetçi konumun korunması ve katma değerli ürün üretim hacminin artırılması suretiyle son kullanıcılara değer yaratılması amaçlanmaktadır. Bu yatırımlar, düzcam ürünlerini, sürdürülebilir değer önerisi ile son tüketiciye ulaşan ısı yalıtımlı mimari cam ürünlerine dönüştürecektir.

2025 yılı içerisinde devreye alınması planlanan Tarsus düzcam tesisimizdeki 7 milyon metrekare/yıl kapasiteli kaplamalı cam hattının, Kuzey İtalya Düzcam tesisimizdeki 6,5 milyon metrekare/yıl kapasiteli kaplamalı cam hattının, Bulgaristan düzcam tesisimizdeki 6 milyon metrekare/yıl kapasiteli kaplamalı cam hattının işletme sermayesi dahil toplam 114 milyon ABD Doları yatırım bedeliyle tamamlanması ve Şişecam'ın tüm dünyadaki mimari camlar kaplama hattı sayısının 7'ye, halihazırda ortalama ürün karışımına göre 22 milyon metrekare/yıl olan kaplamalı cam kapasitesinin 41,5 milyon metrekare/yıla ulaşması hedeflenmektedir.''