Vakıf Katılım web
Asayiş Kaynak: Hibya Haber Ajansı 23.05.2024 13:00 Güncelleme: 23.05.2024 14:33

Protetik diş tedavisi hakkında bilinmeyenler

Şanlıurfa, 22 Mayıs (Hibya) - Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Dt. Melikşah Karataş, protetik diş tedavisi hakkında bilgi verdi.
Protetik diş tedavisi hakkında bilinmeyenler

Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Dt. Melikşah Karataş, bir ya da daha çok dişin kaybında tercih edilebilecek tedavi yöntemlerinden olan protetik diş tedavisinin, kişilerin yaşam kalitesini artırdığını, günlük rutindeki aksaklıkları azaltarak uzun süreli çözüm sunduğunu söyledi.

Diş kayıplarında sıklıkla tercih edilen protetik diş tedavisinin, çeşitli durumlar için çözüm sunduğu ve kişiselleştirilmiş tedaviye imkan verdiği için tercih edilmeye devam edeceğini belirten Karataş, şöyle devam etti:

''Protetik diş tedavisi zarar görmüş veya eksik dişlerin tedavisini fonksiyonunu ve estetiğin tekrardan kazanmak için uyguladığımız tedavilerden bir tanesidir. Genel olarak sabit ve hareketli olmak üzere iki gruba ayrılır. Protetik diş tedavisi hastanın ihtiyacına göre hekim tarafından en uygun tedavi planlanarak işlem uygulanır. Süreç kişiden kişiye göre değişerek çoklu provalarla hastaya göre özel ölçü alınır ve tedavi planlanır. Halk arasında kaplama olarak da bilinen protezler sabit protezlerdir. Takıp çıkarılabilen protezler ise hareketli protezlerdir.''

Karataş, protez ve genel tedavilerden sonra hastanın ağız bakımının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, ''Çünkü tedaviden sonra yaptığımız işlemlerin sıhhatli bir şekilde ilerleyebilmesi için ağız hijyeni çok büyük öneme sahiptir. MHRS üzerinden Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine randevu alarak muayene ve tedavi olabilirsiniz.'' dedi.