Seyahat - Turizm Kaynak: Ahmet Münir EREN 14.04.2024 07:00

Otelcilik sektöründe 2024 trendleri

Türkiye'nin turizm gelirlerinin 2024 yılında 60 milyon ziyaretçi ile 60 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Bu durumun daha güçlü bir rekabeti beraberinde getirdiğini belirten Protel Satış Direktörü Fatih Tenel, ulusal ve küresel rekabette öne çıkmak için trendlerle uyumlu stratejilerin geliştirilerek, kişiselleştirilmiş otelcilik hizmetine odaklanılması gerektiğini vurguluyor.
Otelcilik sektöründe 2024 trendleri

Dönüştürücü güç olarak kabul edilen “teknoloji” tüm sektörde olduğu gibi otelcilik sektörünün de geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. Türkiye'nin turizm gelirlerinin 2024 yılında 60 milyar dolara ulaşması beklenirken, sektörde öne çıkmak isteyenler trendlere uyumlu stratejiler geliştirmek için çalışıyor.

 
Teknoloji odaklı otel yönetim çözümleri
2024 trendlerinin başında teknoloji odaklı otel yönetim çözümleri geliyor. Sektörün önde gelen işletmeleri mevcut hizmetlerini iyileştirmek için teknolojik çözümler sunan şirketlerle işbirliği yapıyor. Otel operasyonları araştırmasına göre dijitalleşen uygulamaları kullanan işletmecilerin yüzde 80'i temel operasyonlarında verimliliğin arttığını bildiriyor. 
 
Dijitalleşme sağlayan otel yönetim çözümleri
Bir diğer trend ise her ölçekten otele uygulanabilen bir yönetim yazılımı olan otel yönetim sistemi (PMS). PSM programları müşteri memnuniyeti, maliyet düşüşü, kârlılık ve işletme yönetimi kolaylığı sağlıyor. Bu sistemle, restoran otomasyonu entegrasyonuyla basılı çeklere gerek duymadan misafir harcamaları görüntülenebiliyor. Ayrıca muhasebe departmanında kağıt israfına son veriliyor; muhasebe ve e-dönüşüm ürünleriyle süreçler dijitalleşiyor.
 
IOT ve AI çözümleri
Akıllı otel teknolojileri 2024'ün trendlerinden olmaya devam ediyor. İşletmenin yönetimi, verimliliği ve kontrolünü iyileştirmenin yanı sıra konuklara daha iyi hizmet sunmayı amaçlayan akıllı bir otelde AI ve IoT gibi çığır açan teknolojik donanımlar yer alıyor. Bu donanımlar verileri gerçek zamanlı olarak işler ve otel yönetiminden sorumlu kişiler için değerli bilgilere dönüştürüyor.
 
Yeni nesil entegre CRM sistemleri
2024'ün bir diğer trendi de konaklama döngüsünün tüm aşamalarında iletişimi yönetmeye yardımcı olan CRM sistemleri. CRM yazılımı; tekrar ziyarete teşvik eden mesajları, ziyaret öncesinde rezervasyonla ilgili soruları, rezervasyon hatırlatmalarını, ön siparişi ve ziyaret sonrası iletişimleri yönetiyor. Yeni nesil PMS ile entegre şekilde çalışan CRM programları sayesinde bu avantajları, düşük maliyetlerle gelir kaynakları haline getirmek mümkün oluyor.
 
“Otomasyon sistemleri israfı ve maliyeti azaltıyor”
5 binden fazla işletmeye teknoloji merkezli yönetim ve operasyon çözümleri sunarak yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerine değer katan Protel'in Satış Direktörü Fatih Tenel, turizm sektörünün ve otellerin süreçlerini kolaylaştırmak ve müşterileriyle olan etkileşimlerini iyileştirmek için çözümler geliştirdiklerini anlatıyor: “Interel ile yaptığımız iş birliği sayesinde, otellerin enerji kaynaklarının tüketimini takip etmelerine imkan sunuyoruz. Otomasyon sistemleriyle kullanılmayan enerjinin kapatılmasını sağlıyoruz. Otellere sürdürülebilirlik vizyonu kazandırırken ciddi anlamda israfı ve maliyeti önlüyoruz. Ayrıca, dünyamızı yeniden şekillendiren IOT ve AI, çözümlerimizde en önem verdiğimiz konular arasında. AI tarafında atık yönetimi yapabilmek adına tahminleme ve ölçme çalışmaları yapıyoruz. Görüntü tanıma sistemleriyle hangi gıdaların tüketilmediğinin tespit edilebileceği projelerimiz yakın zamanda hayata geçecek.”
 
“Puan sistemi kurarak misafirimizin bizi tercih etmesini sağlayabiliyoruz”
Misafirlere rezervasyon anından otelden ayrıldığı süreç sonrasına kadar kişiselleştirilmiş e-postalar gönderebildiklerini belirten Fatih Tenel, “Konaklama boyunca CRM aracılığıyla tüm bilgilerine hakim olduğumuz müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatırken misafir gelmeden ya da ayrıldıktan sonra CRM aracılığıyla ileri seviye pazarlama faaliyetleri yürütebiliyoruz. CRM içerisinde bulunan otomasyon sayesinde doğum günlerini kutlayabiliyor, onlara özel kampanyalar ve özel anlarında e-postalar gönderebiliyoruz. Otelimizin satışlarını ve müşteri sadakatini artırırken onlara kendini her zaman değerli hissettiriyoruz. CRM ve sadakat programı entegrasyonu sayesinde kişiselleştirilmiş bir hizmet sunarak ve puan sistemi kurarak misafirimizin bizi tercih etmesini sağlayabiliyoruz” ifadelerini kullanıyor.