Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 17.05.2024 19:30 Güncelleme: 17.05.2024 13:57

Nisan ayında güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretimi rekoru kırıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, nisan ayında güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin rekor kırdığını açıkladı.
Nisan ayında güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretimi rekoru kırıldı

Bakan Bayraktar, güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin nisan’da 2,4 milyar kWh değerine ulaşarak aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdığını belirterek “Bu üretim miktarı aynı zamanda yüzde 10’luk pay ile güneş kaynaklı üretimin toplam elektrik üretimindeki oranı bazında da rekor anlamına geliyor.” dedi.

Benzer bir rekorun nisan ayında rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretiminde de yaşandığını aktaran Bayraktar, “Nisan’da 3,2 milyar kWh değeriyle Nisan ayları içerisinde tüm zamanların en yüksek rüzgar kaynaklı elektrik üretim seviyesine ulaştık.” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz ay güneş ve rüzgarda gerçekleşen rekor üretim, yenilenebilir kaynaklara dayalı toplam elektrik üretim değerini de 15,5 milyar kWh’ye çıkarttı.

Bakan Bayraktar, yenilenebilir enerjide 2035 yılına kadar 60 bin megavat ilave kurulu güç artışı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.