TRT  web masthead
Kültür Sanat Kaynak: Rahime SEZGİN 26.05.2024 13:20

Meşher'in özel etkinlik serisi Boğaz'da devam ediyor

Meşher'in "Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar" sergisi kapsamında düzenlediği "Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz" isimli etkinlik serisi, 1 Haziran'da İstanbul Boğazı'nda yapılacak yunus ve kuş gözlemiyle devam ediyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle teknede gerçekleşecek ücretsiz etkinlik boyunca katılımcılar, Boğaz sakinlerinden yunus ve kuş türlerini gözlemleyerek bilgi edinme şansı bulacak.
Meşher'in özel etkinlik serisi Boğaz'da devam ediyor

İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher, ziyaret tarihi 29 Eylül’e dek uzatılan Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında düzenlediği etkinliklere devam ediyor. “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli etkinlik serisi, ilhamını sergideki eserlerde manzaraya eşlik eden canlılardan alıyor. İstanbul’a, şehrin havada, karada ve denizde yaşayan sakinlerinin gözünden bakmaya dair bir düşünme imkânı sunuyor. 

Mart ayında Ceyda Torun’un yapımcılığını üstlendiği Kedi belgeselinin gösterimiyle başlayan etkinlik serisi, İstanbul Boğazı’nda düzenlenecek yunus ve kuş gözlemiyle sürüyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle teknede gerçekleşecek ücretsiz etkinlik, 1 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da Beykoz Korusu’nun önünden hareketle başlayacak. Yaklaşık dört saat sürmesi planlanan etkinlik Boğaz’ın kuzey kıyılarında yapılacak gözlemin ardından yine Beykoz’da son bulacak.

İstanbul’a havadan ve denizden bakış

Denizde yaşayan, gökyüzünde süzülen canlıların İstanbul’u nasıl deneyimlediğinin gözlemleneceği etkinlik boyunca katılımcılar, İstanbul Boğazı’nda yaşayan çeşitli yunus türleri ile yelkovan kuşu gibi birçok kuş türünü izleme fırsatı bulacak, TÜDAV uzmanlarından bu canlılar hakkında bilgi alacaklar. Tur güzergâhı üzerindeki sayılı geleneksel dalyan balıkçılığı alanları da katılımcılara tanıtılacak.