Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 15.04.2024 20:25 Güncelleme: 15.04.2024 12:14

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın büyükelçilerini çağırdı

Tahran, 14 Nisan (Hibya) - İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İran vatandaşlarına ve çıkarlarına karşı gerçekleştirdiği bir dizi hareketin ardından İran'ın tepkisine yönelik bazı ülkelerin tavırları nedeniyle Tahran'daki İngiltere, Fransa ve Almanya'nın büyükelçilerini çağırdı.
İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın büyükelçilerini çağırdı

Toplantılar sırasında, Batı Avrupa Genel Müdürünün, uluslararası hukuku ve normları ihlal eden İsrail'in insanlık dışı hareketlerini vurguladığı, bunların en sonuncusunun da Şam'daki İran'ın büyükelçiliğine karşı gerçekleştirilen ve İranlı askeri danışmanlar ile Suriyeli sivillerin hayatını kaybetmesine neden olan saldırı olduğu belirtildi.

İran'ın silahlı kuvvetlerinin dün gece Siyonist rejimin askeri üslerine karşı gerçekleştirdiği hareketin, Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesinde belirtilen doğal savunma hakkını uygulama çerçevesinde olduğunu ve özellikle İran'ın büyükelçiliğine yapılan son saldırıya cevap olarak gerçekleştiğini belirtti.

Batı Avrupa Genel Müdürü, İsrail rejiminin İran'ın diplomatik misyonuna hava saldırısıyla ilgili olarak çifte standart uygulayan Avrupa üçlüsünü kınadı.

Üç Avrupa ülkesinin elçileri, gelişmeleri mümkün olan en kısa sürede başkentlerine bildireceklerini ifade etti.