Siyaset - Politika Kaynak: Musa ALİOĞLU 25.02.2024 10:18

Gelecek Partili Altan, eğitimde fırsat eşitliğine vurgu yaptı

Gelecek Partisi Sultangazi Belediye Başkan Adayı Ramazan Altan, yoksul ailelerin çocuklarının eğitim olanaklarından faydalanamadığını belirterek, açıklamasında; fırsat eşitliğine vurgu yaptı.
Gelecek Partili Altan, eğitimde fırsat eşitliğine vurgu yaptı

Gelecek Partisi Sultangazi Belediye Başkan Adayı Ramazan Altan, Türkiye’nin eğitimde fırsat eşitliğinden uzak olduğuna işaret ederek,  “Yoksul kesim, mevcut eğitim imkanlarından dışlanmaktadır. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına lise son sınıf öğrencilerimize 3 bin, üniversite öğrencilerimize 5 bin TL eğitime katkı payı vereceğiz” dedi.


Eğitimin temel bir insani hak olduğunu dile getiren Altan, “Anayasamızın hiçbir çocuğun eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakılamayacağı ifade ediyor. Eğitimin temel bir insan hakkı olduğu görüşü genel kabul görmekle birlikte bu hakkın sağlanmasında dünyada ve Türkiye’de ciddi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Türkiye’de okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm düzeylerde hem kızlar hem de erkekler için net okullaşma oranları OECD ortalamalarının altındadır. Dahası, tüm ulusal ve uluslararası sınav ve değerlendirmeler, Türkiye’de ciddi bir kalite sorununu ortaya koymaktadır.
Türkiye eğitim sistemi fırsat eşitliği sağlamaktan uzaktır” dedi.

HER BİR ÇOCUK KALİTELİ BİR EĞİTİM ALABİLMELİ

Her bir çocuğun fırsat eşitliği çerçevesinde kaliteli bir eğitim alabilmesi gerektiğini kaydeden Altan, şunları söyledi: “Gelecek Partisi olarak eğitimi bir insan devşirme alanı olarak değil, nitelikli insan yetiştirme alanı olarak görüyor ve eğitimi günlük siyasi tartışmaların dışında gören bir anlayışı benimsiyoruz. Bundan dolayı, tüm toplumsal kesimleri içerecek katılımcı bir anlayışla eğitim politikalarının oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Eğitim sisteminin yap-boz tahtasına dönmemesi için tek gerçekçi yol, tarafsız bir devlet anlayışıyla toplumsal mutabakatı oluşturmaktır. Gelecek Partisi, okul öncesinden yükseköğretime kadar her kademede kalite standartlarını hayata geçirerek, kökeni, cinsiyeti ve gelir durumu ne olursa olsun Türkiye’deki her bir çocuğun fırsat eşitliği çerçevesinde kaliteli bir eğitim almasını sağlayacaktır.

TUTARSIZ POLİTİKALAR İFLAS ETMİŞ

Okullar, bölgeler arasındaki uçuruma da dikkat çeken Altan, eşitsizliği ortadan kaldırmak için öğrencilere eğitim desteği vereceklerini belirterek, şöyle devam etti: “Yoksul kesim, mevcut eğitim imkanlarından dışlanmaktadır. Eğitimde okullar, bölgeler ve iller arasında büyük bir uçurum vardır. Günü kurtarmaya yönelik palyatif ve tutarsız politikalar iflas etmiş ve Türkiye’de hiçbir olumlu bakiye bırakmamıştır. Eğitim sistemi kendisinden beklenen demokratik, toplumsal ve ekonomik işlevleri yerine getirememektedir. Gelecek Partisi olarak belediyeyi aldığımız an lise son sınıf öğrencilerine 3 bin TL, üniversite giden öğrencilerimize de 5 bin TL’lik eğitime katkı payı vereceğiz.”