Spor Kaynak: Ali Naki ÖZKAN 16.04.2024 08:39

Dev organizasyon için geri sayım başladı

Uluslararası Bisiklet Birliği-UCI ProSeries kategorisinde ülkemizdeki tek yol yarışı olan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na 4 World Tour Team, 9 ProTeam, 12 Continental Team olmak üzere 25 takım katılacak. Tour de France'da, Giro d'Italia'da kürsü yapan takımlar Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun geleneği olarak yeni yıldızları parlatacak.
Dev organizasyon için geri sayım başladı

Antalya, Kemer, Kalkan, Kaş, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Manisa (Spil Dağı), Çeşme, İzmir ve İstanbul, 8 gün, 8 etapta, 1.188 kilometrelik masalsı parkurunda, dünya yıldızlarının yer aldığı 14 ülkeden 25 Takım, 175 bisikletçi ve yaklaşık 2.000 kişilik dev organizasyona 21-28 Nisan tarihleri arasında Turkuaz rekabete ev sahipliği yapmak için hazır.  Dev yarış, Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’nde doğanın ve tarihin içinde masalsı parkurunda; şehir, ilçe, belde, kasaba ve köy yollarında Türkiye güzellikleri içinde bisiklet tutkusu için ilham verecek.  

 ABD, Almanya, Belçika, Çin, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Kazakistan, Malezya, Polonya, Slovenya, Türkiye ve Japonya’dan 25 takımın katıldığı TUR 2024’te ülkemizi; Beykoz Belediyesi Spor Kulübü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Spor Toto Bisiklet Takımı ve Konya Büyükşehir Belediye Spor Takımı temsil edecek. Türk takımları, kadrolarında yer alan Türk ve uluslararası yıldızları ile dev mücadelenin heyecanına ortak olmak için pedal çevirecek. Türk bisikletinin pistte parlayan yıldızlarından 19 yaşındaki Ramazan Yılmaz da Adria Mobil kadrosunda ülkemizi temsil edecek.

 

Antalya’dan İstanbul’a her etap için farklı stratejileri ile hedefleri için koşan 25 Takım, 175 sporcu yarışın her etabında Lider Formalar için kıyasıya rekabet edecek. 1.188 kilometrelik yolun sonunda kazanan bisikletçi TUR 2024’ün Lider Forması olan Turkuaz Forma’nın sahibi olacak.  

 

Antalya’da 20 Nisan Cumartesi günü, dev yarışın startı öncesinde takımların ve detayların paylaşılacağı 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Basın Toplantısı düzenlenecek.

 

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dünyanın dört bir yanından gelen bisikletçilerinden oluşan renkli pelotonu, sekiz gün sürecek serüven için 21 Nisan Pazar günü Antalya Düden Parkı’ndan saat 10.25’te pedal çevirmeye başlayacak. 

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilen 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 21 Nisan Pazar günü Antalya Düden Parkı’ndan start almak için gün sayıyor. 

 

Profesyonel bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 59. yılında, ülkemizin eşsiz güzelliklerine, büyüleyici mavisine, huzur veren yeşiline, muhteşem kültürüne ve kadim tarihine uzanan masalsı parkurunda Türk misafirperverliği ile dünyaca ünlü bisikletçileri ağırlayacak. 

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1.188 kilometrelik masalsı parkuru ile nefes kesen mücadelelere ev sahipliği yapacak. TUR 2024'e 14 Ülkeden 4 World Tour Team, 9 ProTeam, 12 Continental Team olmak üzere 25 takım katılacak. 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda ülkemizi Beykoz Belediyesi Spor Kulübü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Spor Toto Bisiklet Takımı ve Konya Büyükşehir Belediye Spor Takımı temsil edecek. Türk takımları kadrolarında yer alan Türk ve uluslararası yıldızları ile eşsiz rekabetin heyecanına ortak olmak için pedal çevirecek. 

Antalya’dan İstanbul’a 25 Takım, 175 sporcu Lider Formalar için kıyasıya rekabet edecek…

 

Ege ve Akdeniz sahillerinden ilham alan, dünyada Türk rengi olarak nam salmış turkuaz, Spor Toto sponsorluğunda genel klasman lideri sporcu tarafından gururla taşınacak.

 

Yaşamı ve doğayı temsil eden yeşil, Mosso sponsorluğunda 8 gün boyunca TUR'un en iyi sprinterlerinin zafer mücadelelerine eşlik edecek.  Cesaret, tutku ve gücün simgesi kırmızı, Turkish Airlines sponsorluğu ile TUR boyunca tırmanış kapılarında en yüksek puanı alan sporcunun başarısını onurlandıracak. Türkiye Güzellikleri primi lideri sporcu Türk kültüründe "cennetin rengi" olarak geçen beyaz forma ile cennet ülke göndermesine Türkiye markası ile vurgu yapacak.  59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 8 günde, 8 etapta, 1.188 kilometrelik yolun sonu, kürsünün lideri Turkuaz Forma’nın kazananı olacak…

Dünyaca ünlü yıldız bisikletçilerin üst düzey rekabeti ve heyecanı ile geçtiği illerde ve bölgelerde dev konvoyun ilham veren etkisi ile ülkemizde bisiklet sporunu ve kültürünü geliştirmeye destek olan “Bir Bisiklet Yarışından Fazlası” vizyonu ile düzenlenen 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 21-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Antalya’dan İstanbul’a göz kamaştıran parkurda Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini Eurosport ve TRT Spor ekranlarında dünyaya tanıtacak.

“Bir Bisiklet Yarışından Fazlası” vizyonu ile bisiklet sporunun ve kültürünün gelişiminden, Türkiye’nin tanıtımına, bisiklet turizminden iklim krizi ile mücadele gibi pek konuya vurgu yapan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 1.188 kilometrelik parkur bilgileri: 

Etap                                                                                                    Tarih                           Mesafe                            Start Saati

1.    Etap      Antalya-Antalya                                    21 Nisan              134,7 km      10:25                                                   

2.    Etap      Kemer-Kaş (Kalkan)                             22 Nisan              190,6 km      11:15                                                   

3.    Etap      Fethiye-Marmaris                                 23 Nisan              156 km      12:15                                                   

4.    Etap      Marmaris-Bodrum                                24 Nisan              137,9 km      12:45                                                   

5.    Etap      Bodrum-Kuşadası                                25 Nisan              177,9 km      11:45                                                   

6.    Etap      Kuşadası-Manisa (Spil Dağı)              26 Nisan              160,1 km       11:45                                                   

7.    Etap      Çeşme-İzmir (Karşıyaka)                    27 Nisan              125,4 km      11:30                                                   

8.    Etap      İstanbul - İstanbul                                28 Nisan              105.4 km      11:00                                                   

 

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılacak takımlar:

Takımın Adı                                                                          Kategorisi                                   Ülkesi

 1. BORA - HANSGROHE                                                    World Tour Team                      Almanya
 2. DSM-FİRMENİCH                                                           World Tour Team                     Hollanda
 3. ALPECIN-DECEUNINCK                                              World Tour Team                     Belçika
 4. ASTANA QAZAQSTAN TEAM                                        World Tour Team                     Kazakistan
 5. Q36.5 PRO CYCLING TEAM                                         ProTeam                                İsviçre
 6. CAJA RURAL-SEGUROS RGA                                      ProTeam                                İspanya
 7. TEAM POLTI KOMETA                                                    ProTeam                                İtalya
 8. BURGOS-BH                                                                    ProTeam                                İspanya
 9. VF GROUP-BARDIANI CSF- FAIZANE                        ProTeam                                İtalya
 10. BINGOAL WB                                                                  ProTeam                                Belçika
 11. CORRATEC VINI FANTINI                                            ProTeam                                İtalya
 12. TDT-UNIBET                                                                    ProTeam                                Hollanda
 13. TEAM NOVO NORDISK                                                 ProTeam                                ABD
 14. TERENGGANU POLYGON                                            Continental Team                     Malezya
 15. CHINA GLORY – MENTECH                                         Continental Team                     Çin
 16. TARTELETTO – ISOREX                                                  Continental Team                     Belçika
 17. BIKE AID                                                                            Continental Team                     Almanya
 18. BEYKOZ BELEDİYESİ SPOR KULÜBÜ                        Continental Team                     Türkiye
 19. REMBE PRO CYCLING TEAM SAUERLAND              Continental Team                     Almanya
 20. SAKARYA BB PRO TEAM                                               Continental Team                     Türkiye
 21. KINAN RACİNG TEAM                                                    Continental Team                     Japonya
 22. ADRİA MOBİL                                                                  Continental Team                     Slovenya
 23. MAZOWSZE SERCE POLSKİ                                        Continental Team                      Polonya
 24. SPOR TOTO CYCLING TEAM                                       Continental Team                      Türkiye
 25. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR                     Continental Team                     Türkiye