Vakıf Katılım web
Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 29.05.2024 10:01 Güncelleme: 29.05.2024 14:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul'un Fethi'nin yıl dönümü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Fethi'nin 571'inci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul'un Fethi'nin yıl dönümü mesajı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin 571'inci yıl dönümü mesajını paylaştı. Erdoğan mesajında, "Dünya tarihinin ve tarihimizin muhteşem zaferlerinden biri olan İstanbul'un Fethi'nin 571'inci yıl dönümünü kutluyorum. " ifadelerine yer verdi.

Fethin ruhunu anlamak için, bu zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerektiğini belirten Erdoğan, "Askeri dehası, kahraman ordumuzun azim ve kararlılığı ile aziz milletimizin bir kıtaya kök salmasına vesile olan fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü ve adaletli yönetimiyle İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez olmuştur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un Türkiye'nin iş, finans, ticaret, sanat, kültür ve inanç merkezi olarak dünyanın en gözde şehirleri arasında olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık ve azim, bugün bize Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşma yolunda ilham vermektedir. İstanbul'un Fethi’nin 571. yıl dönümü vesilesiyle, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum."