BUZ GİBİ PROJE, SIMSICAK TASARRUF

Adana Salı 27 Ekim 2020 03:00

Halk ekmek üretiminde kullanılan ve yılda 650-700 bin lira harcanarak satın alınan buzu, Adana Büyükşehir Belediyesi artık kendisi üretecek.

Buz gibi proje, sımsıcak tasarruf

Büyükşehir kendi ihtiyacı olan buzu üretecek, dışarıya da 1 milyon 200 bin liralık buz satacak. Böylece yılda yaklaşık 2 milyon lira tasarruf yapılmış olacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek bünyesinde kurulan buz üretim tesisinin açılışı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, halk ekmek üretiminde kullanılan ve yılda 650-700 bin liralık satın alımı yapılan buzu kendi üreterek, hem bununla ilgili maliyeti sıfırlayacak, hem de yılda 1 milyon 200 bin liralık buz satıp, yaklaşık 2 milyon liralık tasarruf sağlayacak.

Tesis kendini bir yılda amorti edecek

Tesis hakkında konuşan Adana Büyükşehir Belediye  Başkanı Zeydan Karalar, Büyükşehir Halk Ekmek Fabrikaları’nda günde 250-300 bin ekmek üretildiğini ve yıllık 650-700 bin liralık buz alındığını söyledi. Göreve geldiklerinde buzu daha ucuza almak için gerekli girişimi yaptıklarını fakat daha sonra buz üretim tesisi kurarak, hem ekmek üretiminde elzem olan buzu üretmeyi, hem de dışarıya satarak gelir elde etmeyi planladıklarını belirtti.

2 milyon tasarruf

Başkan Zeydan Karalar, “Tesisi 800 bin liraya yaptık. Burası 1 yılda kendisini amorti edecek. Ayrıca yılda 1 milyon 200 bin liralık buz satacağız. Böylece Adana’ya yılda yaklaşık 2 milyon liralık gelir sağlamış olacağız” dedi.

40 büfe yenileniyor

Başkan Zeydan Karalar, halk ekmek üretimini çeşitlendirmek, beyaz ekmeğin dışında ürünleri de halkla buluşturmak için harekete geçtiklerini kaydederek şunları söyledi: “Halk ekmek satışının yapılacağı 40 büfeyi yeniliyoruz. Bu büfelerde halk ekmek dışında, üreticilere yönelik kooperatifleşme çalışmalarının ardından peynir, yumurta, bal ve diğer ürünler de satışa sunulacak.”

 

 

 

Ekatilim_Birlik