BORİS VOLFMAN; "İNCİR İHRACATINDA TOPARLANMA SÜRÜYOR"

Bülten Çarşamba 28 Ekim 2020 11:36

İncir, Türkiye'nin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden biri olarak biliniyor.

Boris Volfman; "İncir ihracatında toparlanma sürüyor"

İncir, Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden biri olarak biliniyor. Ayrıca incir, Türkiye’nin dünyada üretiminde lider konumda olduğu 4 tarımsal (kayısı, fındık, üzüm ve incir) üründen biri. Türkiye dünyada yetiştirilen incirin %27’sini tek başına karşılıyor. İncir sadece yaş ve taze olarak değil aynı zamanda kurutulmuş olarak da Türk ve dünya piyasasına sunuluyor. Haliyle Türk tarımsal ürün ihracatçısı için de incir oldukça değerli bir ürün. Fakat incir ihracatında 2018 yılında yakalanan ihracat rekoru sürdürülemedi. Bir önceki yıla göre incir ihracatında büyük bir düşüş yaşanmasına rağmen 2020 yılında koronavirüs pandemisine rağmen toparlanma sinyallerinin görüldüğünü söyleyen Boris Volfman şunları söyledi;

2018 yılında incirde rekor kırıldı

2018 yılı incir ihracatının rekora koştuğu ve üreticisini sevindirdiği yıl olarak kayıtlara geçtiğini ifade eden Boris Volfman, “2018 yılının ocak-ağustos döneminde taze ve kurutulmuş incir ihracatı 148.916.900 dolar ile rekor kırmıştı. Üstelik döviz kuru krizinin yaşanması ve pek çok sektörde ithalat-ihracatın yavaşlamasına rağmen gelen rekor tarımsal ürün ihracatçılarını oldukça sevindirmişti. 2018 yılının ilk sekiz ayında en çok incir ihracatı gerçekleştirilen üç ülke sırası ile 21.794.383 dolar ile Fransa, 20.658.351 dolar ile Almanya ve 17.571.485 ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.” dedi.

2019’da ihracat düşüşe geçti

Taze ve kurutulmuş incir ihracatında 2019 yılı ise bir önceki yıl kadar parlak geçmediğini dile getiren Boris Volfman, “2019 yılının ilk sekiz ayında taze ve kuru incir ihracatı 125.189.773 dolar olarak gerçekleşti. İncir ihracatında bir yıl içerisinde gerçekleşen %15’i aşan bu düşüşün birkaç ana sebebi var. İhracatta dolar bazındaki düşüşün en büyük sorumlusu ise 2018 yılının ağustos ayında yaşanan döviz kuru krizi oldu. Dolar karşısında büyük oranda değer kaybeden Türk lirası dolar bazındaki ihracat gelirinin düşmesine sebep oldu. 2019 yılında en çok incir ihracatı yapılan üç ülke ise değişmedi. Fakat değişim bu ülkelerin sıralamasında yaşandı. 19.528.048 dolar ile birinci sırada Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. İkinci sırada 18.780.807 dolar ile Fransa ve üçüncü sırada ise 16.583.307 dolar ile Almanya yer alıyor.  Bu ülkeler Türkiye’den yaş ve kuru incir konusunda en büyük ithalatçı konumundalar.” şeklinde konuştu.

2020 toparlanma sinyalleri veriyor

2019 yılında incir ihracatında yaşanan büyük düşüşün ardından 2020 yılı toparlanma sinyalleri vermeye devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve mart ayında ilk vakanın görülmesiyle birlikte Türkiye’yi de fazlasıyla etkileyen koronavirüs pandemisine rağmen incir ihracatı artışa geçti. Yetiştirme, toplama gibi faaliyetlerde yaşanan aksaklıklara rağmen 2020 yılı tarımsal ürün ihracatçısına umut oldu. 2020 yılının ilk sekiz ayında Türkiye 131.407.997 dolarlık taze ve kurutulmuş incir ihracatı gerçekleştiğini söyleyen Boris Volfman, “Her ne kadar mevcut rakam 2018 yılı rekorunu yakalamaya uzak olsa da yukarı yönlü ivme kazanıldığının görülmesi açısından oldukça önemli. Türk tarımsal ürün ihracatçılarına göre bu tablo önümüzdeki yıllarda da kademeli olarak devam edecek. İncir ihracatında 2018 yılı rakamının geçilmesi için ise öngörülen tarih 2023. Fakat pandemi sürecinin devam etmesi, dünyada talep artışının hız kesmemesi gibi faktörler sebebiyle yeni bir rekor beklenenden erken gelebilir.” dedi.

İhracatta aslan payı kuru incirde

Meyve ihracatı deyince akıllara ilk olarak taze ve yaş meyve gelse de kayısı, üzüm ve incir gibi ürünlerde kurutulmuş meyveye talebin dünya çapında yüksek olduğunu belirten Boris Volfman konuşmasına şöyle devam etti; "Özellikle kuru meyveye pandemi döneminde talep daha da artmış durumda. Kurutulmuş meyveler sadece son tüketicinin sofrasına gitmiyor. Aynı zamanda kek, bisküvi gibi hazır ve paketli gıdalarda da sıkça kullanılıyor. Ancak sektörel olarak kuru meyvenin tercih edilmesinin çok önemli bir sebebi var. Yaş meyveye göre saklanması, depolanması ve nakledilmesi oldukça kolay olan ve uzun süre bozulmayan kuru meyveler en çok bu özellikleri sebebiyle rağbet görüyorlar.”

 

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR