Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 27.05.2024 19:30 Güncelleme: 27.05.2024 12:04

Bakan Tunç: 27 Mayıs 1960 darbesi demokrasi tarihimizin kara lekesidir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Bakan Tunç: 27 Mayıs 1960 darbesi demokrasi tarihimizin kara lekesidir

Adalet Bakanı Tunç, darbelerin ve darbe girişimlerinin amacının demokrasiyi sekteye uğratmak ve Türkiye'nin her alandaki gelişmesini ve kalkınmasını durdurmak olduğunu bildirdi.

Darbelerin insanlık suçu olduğunu belirten Tunç, "27 Mayıs 1960 darbesi, vatanımıza ve milletimize yapılan bir ihanettir. Demokrasi tarihimizin kara lekesidir. Milli iradeye yapılan 27 Mayıs 1960 darbesini, vesayetçi zihniyetin ülkemize karşı yaptığı en büyük kötülük olarak hafızalarımızdan hiçbir zaman çıkarmayacağız" dedi.

Bakan Tunç, eski Türkiye özlemi çekenlere, kirli senaryoların ürünü karanlık oyunlara, Türkiye'nin huzuruna kastedenlere ve kirli amaçlarına asla geçit vermeyeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

"Aziz milletimizin desteğiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, bir daha yeni 27 Mayıs'ların, 12 Eylül'lerin, 28 Şubat'ların ve 15 Temmuz'ların yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Her zaman milli iradeye sahip çıkacak, istiklalimiz ve istikbalimiz için, daha büyük ve güçlü Türkiye için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Daima adaletten, haktan ve demokrasiden yana olacağız."

27 Mayıs 1960 darbesinin 64’üncü yıl dönümünde tüm darbeleri, darbe girişimlerini, vesayetten medet umanları lanetlediğini ifade eden Tunç, "Millet iradesi ile seçilmiş ancak vesayetçiler tarafından haksız ve hukuka aykırı bir şekilde idam edilen milletin adamı merhum Adnan Menderes ile arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı, tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum" açıklamasını yaptı.