Sağlık Kaynak: Hibya Haber Ajansı 21.04.2024 17:01 Güncelleme: 21.04.2024 15:50

Bakan Koca: 1 gün öncesinden onaylanmamış randevular geçersiz kabul edilecek

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 1 gün öncesinden onaylanmamış randevuların geçersiz kabul edileceğini açıkladı.
Bakan Koca: 1 gün öncesinden onaylanmamış randevular geçersiz kabul edilecek

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, randevu sorunlarına kalıcı çözümler bulmak için ilk tedbiri duyurdu. Bakan Koca, 1 gün öncesinden onaylanmamış randevuların geçersiz kabul edileceğini ifade etti.

Randevu sorununu kalıcı olarak çözmek için çalışmaların başlatıldığını söyleyen Bakan Koca, "Uygulamaya koyacağımız ilk tedbir, hastadan, “Randevuma geleceğim” onayı almak olacak. Bu onayın randevudan önceki gün 23.59’a kadar verilmesi gerekecek. Onaylanmamış randevular iptal edilmiş sayılacağı için bir başkasına randevu vereceğiz. Böylece son dakika iptalleriyle oluşan atıl kapasiteyi verimli şekilde kullanacağız" dedi.

Bakan Koca, bugünkü verilere göre yüzde 20 kapasite artışına denk geldiğini vurgulayarak "Randevu aldığı, onay verdiği halde gelmeyenler, aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alamayacak. Yakında uygulamaya konacak bir yöntemle ikinci randevusunu aldığı halde bu randevuya da gelmeyenlerin randevu almasını 15 günlük zaman dilimi için bütün branşlarda randevuya kapalı hale getireceğiz" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, geçen yıl 23 milyon randevuya gelinmediğini ve bu yılın ilk 3 ayında bu sayının 6 milyon olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Daha önce, randevu alıp gelmeyenlerin 15 gün içinde yeniden randevu almasını kısıtlamıştık. Bu yararlı oldu ancak randevu alanların randevusunu son dakikada iptal edilebilmesi mümkündü ve kısıtlama getirilmiyordu. 25 milyon vatandaşımız, sayısı toplam 81 Milyonu bulan randevuyu son dakikalarda iptal etti. Bu boşlukların her birine yeni randevu veremediğimiz için 21 Milyon randevu kapasitesi atıl kaldı. Bu gibi sorunlar yeni uygulamaları zorunlu kılıyor."

Bakan Koca, randevu sorununda iki etkenin öne çıktığını söylerek  "Hekim sayımız taleple kıyaslandığında yetersiz. Aynı zamanda, bu kapasite, şartlardan ötürü verimli kullanılamıyor. Çözüm olarak; uzman ve yan dal uzmanı hekim sayımızı, ihtiyacı karşılayacak düzeye çıkaracak çalışmaları tamamladık. Yakın dönemde, uzman ve yan dal uzmanı hekim sayısında önceki dönemlerle kıyaslanmayacak artışlar olacak."ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ikinci etkenin mevcut kapasitenin yeterince verimli kullanılmaması olarak ifade etti. İkinci etkene hastanelerin kapasite kullanımı ile randevu alıp randevusuna gelmeyen vatandaşların sebep olduğu atıl kapasitenin neden olduğunu belirten Bakan Koca, "Hızla çözülmeye elverişli, hastalar arasında asla adil olmayacak sonuçlara yol açan sorun budur. Yeni yaptığımız analizler, bazı zorunlulukları işaret ediyor. Kademeli şekilde yeni tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı olarak çözeceğiz" dedi.