Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 25.05.2024 09:00 Güncelleme: 25.05.2024 11:30

Altın, faiz indirimi spekülasyonlarının azalmasıyla ivme kaybetti

İstanbul, 25 Mayıs (Hibya) - Altın fiyatlar doların gerilemesiyle haftayı yükselerek geride bıraktı. Analistlere göre altın, ABD merkez bankasının faiz indirimi umutlarının azalmasıyla beş buçuk ayın en kötü haftasını geçirmeye yöneldi.
Altın, faiz indirimi spekülasyonlarının azalmasıyla ivme kaybetti

Spot altın, ABD dolar endeksinin yüzde 0,4 düşerek altını diğer para birimi sahipleri için nispeten daha ucuz hale getirmesiyle yüzde 0,2 artarak ons başına 2.332,77 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,1 düşüşle 2.334,50 dolara geriledi.

Pazartesi günü 2.449,89 dolarla rekor seviyeye ulaşan külçe altın, o tarihten bu yana 100 dolardan fazla değer kaybetti ve bu hafta Aralık başından bu yana en kötü haftalık düşüşü olan yüzde 3'lük bir düşüşe doğru ilerliyor.

Federal Rezerv'in bu hafta yayınlanan son toplantısının tutanakları, merkez bankasının yüzde 2 enflasyona giden yolun beklenenden daha uzun sürebileceğini gösterdi.

Yatırımcıların bahisleri, Fed'in 2024 yılında birden fazla faiz indirimine gideceğine dair şüphelerin arttığına işaret ederken, CME FedWatch Tool'a göre şu anda Kasım ayına kadar faiz indirimi ihtimali yaklaşık yüzde 63 olarak fiyatlanıyor.

Daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan altını daha az cazip bir yatırım haline getiriyor.

Analistler, ABD'nin faiz görünümüne ilişkin belirsizliğe rağmen, altın fiyatlarının büyük ölçüde güçlü Çin talebi ve devam eden jeopolitik belirsizlikler sayesinde bu yıl şimdiye kadar yüzde 13 değer kazanmayı başardığını belirtiyor.

Bununla birlikte, “hükümetin ekonomiyi yeniden canlandırmak için çok daha fazla çaba sarf etmesi nedeniyle, bu yılın ikinci yarısında Çinli perakende yatırımcıların altın alımlarında bir miktar düşüş görme riski var. Eğer bu gerçekleşirse, Batılı yatırımcıların talebine geri dönersiniz ve bu da bizi Fed'in faiz indirimlerine ilişkin tartışmalara geri götürür,” dedi.

Spot gümüş yüzde 0,5 artışla 30,25 dolara yükseldi. Pazartesi günü 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Platin yüzde 0,8 artışla 1.027,25 dolara yükselirken, paladyum yüzde 0,7 düşüşle 962,50 dolara geriledi. Her üç metal de haftalık kayıplara yöneldi.