ÜNLÜ OLMAK ÖYLE KOLAY DEĞİL NEDEN Mİ?

Sanatçıları, aktörleri ve müzisyenleri ünlü olarak görüyoruz ancak herhangi bir halk figürü de ünlü olabilir. Politikacılar, teknik direktörler, yerel işletme sahipleri ve hatta meteoroloji uzmanları bile ünlü olabilirler.

Sadece isminizden ve itibarınızdan dolayı saygı görmek? Siz sokakta yürürken bakışların size dönmesi? İmza istenmesi? Ünlülerin sosyal hayatı birçoğumuza çekici ve göz alıcı görünüyor. Bazıları kazara ünlü olurken, bazıları da öğrenerek ünlü oluyorlar. Sizde bu yazıyı okuyarak nasıl ünlü olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 1 – Yetenek geliştirin

Hangi alanda ünlü olmak istediğinize karar verin. Arda Türkmen gibi yemek pişirmek mi istiyorsunuz? Hande Yener gibi ünlü bir ses yıldızı olmak veya Orhan Pamuk gibi romanlar mı yazmak istiyorsunuz? Ünlü olmaya değecek bir kariyer seçmek, ünlü olmanın ilk adımıdır.

Müzik, oyunculuk, yazarlık veya ressamlık gibi sanatsal kariyerleri inşa etmek gerekiyor. Kendinizi satmanız ve isim yapmanız gerekiyor.

 Sanatçıları, aktörleri ve müzisyenleri ünlü olarak görüyoruz ancak herhangi bir halk figürü de ünlü olabilir. Politikacılar, teknik direktörler, yerel işletme sahipleri ve hatta meteoroloji uzmanları bile ünlü olabilirler.

 En iyisi olun. Kulağa kolay geliyor değil mi? Ünlü olmak istiyorsanız seçtiğiniz alanda en iyisi olmak zorundasınız. Kendinizi becerilerinizi geliştirmeye adayın. Rap müzik yapmak veya profesyonel futbolcu olmak istiyorsanız o dünyaya tamamen girmeniz gerekiyor.

Bu aşamada ünü unutun. Birçok ünlü, ünlü olmak istediği için değil, sanatına olan tutkusu sayesinde ünlü oldu.

 YouTube bu adımı atlayan ve korkunç müziklerini pazarlamaya çalışan ümitsiz insanlarla dolu. Müziğiniz ilgi çekmezse, kimse müziğinizi dinlemek istemez. Yeterince iyi olana kadar ve müziğiniz radyoda duyduklarınızdan daha iyi olana kadar bekleyin.

 Kötünün iyisi olarak görülen bir müzik kötü şöhrete neden olur. Yine de, dinleyicilerinizin dikkatini az da olsa çekebilirsiniz.

Akıl hocaları bulun. Yapmak istediğiniz şeyi sizden daha iyi yapan birini bulun ve bu kişiden her şeyi öğrenin. Ondan daha iyi olduğunuz zaman, başka birini bulun ve öğrenmeye devam edin. Aktör olmak istiyorsanız en iyi hocalarla çalışın, en sevdiğiniz aktörlerin bütün filmlerini izleyin ve notlar alın. Şair olmak istiyorsanız, şiir haricinde hiçbir şey okumayın. Çalışın, kopyalayın, sesli okuyun ve şiirleri yatak odanızın duvarlarınıza yazın.

 Eşsiz olun. Eşsiz olmak çok önemlidir. Aktörseniz, kendinizi farklılaştırmaya çalışın. İnsanlar sizi nasıl hatırlayacaklar? Örneğin aktörleri eşsiz kılan bir karakteri sergileme yetenekleridir.

 Ünlü olmak istediğiniz alana ilişkin her şeyi öğrenin. Milyonlarca satacak ve sinemaya uyarlanacak popüler romanlar yazmak istiyorsanız hangi tür romanların iyi sattığını ve insanların hangi tür romanları okumaktan hoşlandığını öğrenmeniz gerekiyor. Bunları okuyun ancak kopyalamayın. Herkes yeni ve ulaşılabilir bir şeyler istiyor. Romanların tarzlarına bakın ancak yazılmamış yeni karakterler, durumlar ve olaylar düşünün.

 2 – Fırsatlar yaratın

Kendinizi markalayın. Hedefiniz ünlü olmaksa kendinizi bir ürünü pazarlaması gereken biri olarak düşünün. İnsanların fikrinizi benimsemesi gerekiyor. Dikkat çekmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz “şey” her ne ise, ününüzü arttırmalı. Markanız insanlarla konuşma biçiminizi, reklam yapma biçiminizi, giyinme biçiminizi ve yaratma biçiminizi etkilemelidir.

 Beatles kendi alanında en popüler grup olduğunda, Rolling Stones kendisini alternatif olarak sundu: Beatles düzgünken, onlar yabaniydi, Beatles yalınken, onlar seksiydi. Müzikleri benzerdi ancak Rolling Stones’un pazarlaması tamamen farklıydı.

 Haberleri yayın. Yaratıcı projenizle ilgili yerel gazetelerle veya televizyonlarla görüşün veya yerel radyo istasyonları ile temas kurun. İyi bir misafir ve röportaj konusu olarak kendinizi kanıtlayın. Sosyal medyada etkin olun.

 Dezavantajları avantaja dönüştürün. Politikacılar bunu çok iyi uygularlar. Amerikan başkanı Barack Obama idari deneyim eksikliğini avantaja dönüştürdü – yeni bir yüzdü ve olağan şeylere karşıydı. Eşsiz hayat hikayesi Kenyalı bir ailenin oğlu olması, Hawaii’de doğması ve Kansas’da büyümesi ) Amerikan hikayesi gibi sunuldu.

 Başarısızlığı riske edin. Markanıza, ürününüze ve kendinize güvenin. “Asla bu oyunun bir parçası olamayacağım. Bu nedenle denemeyeyim” derseniz asla başarılı olamazsınız. Ancak denerseniz, kendinizi bile şaşırtabilirsiniz. Yayıncıya kitabınızı göndererek veya büyük bir festivalde sahneye çıkarak risk alın. Kendinizi maharetinize adarsanız ve elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, eninde sonunda başarılı olursunuz.

3 – Ününüzü devam ettirin

Derinliğinizle insanları şaşırtın. Kendinizi başka yollarla farklılaştırmanız ünü devam ettirmenin ve ilerlemenin en iyi yollarından biridir. İnsanların sizi farklı bir şekilde görmesini sağlamak için hayır işleri yapın. İnandığınız projeler için zaman harcayın ve çaba sarf edin.

 Etrafınızda ünlü insanlar olsun. Yükseldikten sonra, diğer ünlülerle takılarak, diğer ünlülerle çalışarak ve görünür olarak zirvede kalmaya devam edin.

 4-İpuçları

 Yerel etkinliklere katılın. Unutmayın nasıl başladığınızın bir önemi yok. Ünlü insanların birçoğu yerel olarak başlamışlardır ve sevdikleri şeyi yapmışlardır.

 İlgilerini çekmek için ünlü insanlarla temas kurmaya çalışın.

 Gerçekçi olun. Boyunuz kısaysa ünlü bir basketbolcu olmanız zordur.

 5-Uyarılar

Ünlü olduğunuzda, fanlarınızın peşinizi bırakmayacağını ve yalnız kalmakta zorlanacağınızı unutmayın. Ünlü olmadan önce bunu bir düşünün.

 ARTER YENİ BİNASININ İLK AÇILIŞINI BASIN TOPLANTISI İLE GERÇEKLEŞTİRDİ

 Kapılarını 13 Eylül Cuma günü açmaya hazırlanan Arter, Dolapdere’deki yeni binasını ve açılış sergilerini 4 Eylül 2019 Çarşamba günü ilk olarak basın mensuplarıyla buluşturdu.

 Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenen basın toplantısı Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım ve Arter Başküratörü Emre Baykal’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Koç Holding ve Arter Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç gönderdiği mesajla Tüpraş’ın 5 yıl boyunca Arter’in kurumsal sponsoru olacağını da açıkladı. Bu iş birliği kapsamında 24 yaş ve altındaki gençler her zaman Arter’deki tüm sergileri ücretsiz olarak ziyaret edebilecek.

 Toplantı, ani bir gelişme nedeniyle son anda katılamayan Ömer M. Koç’un gönderdiği mesajın okunmasıyla başladı. Ömer M. Koç’un mesajında şu ifadeler yer aldı: “Arter’in yeni binasıyla birlikte tüm halkımızın, özellikle de gençlerimizin ve çocuklarımızın sanatla özgürce karşılaşabileceği bir ortamı mümkün kılmanın heyecanı içindeyiz. Ne mutlu ki, çağdaş müzecilik anlayışıyla inşa edilen ve sergilerin yanı sıra konserler, canlı performanslar, tiyatro, dans, film gösterimleri gibi sanatın pek çok disiplinini de içererek ziyaretçilerine ‘bir müzeden çok daha fazlasını sunan bu yapıyı hayata geçirebildik. Çocuklarımızı yaratıcı düşüncenin, sorgulama becerisinin benzersiz dinamikleriyle donatmalı; yetişkinlerin de sanata erişim ve katılım hakkını yaygınlaştırmalıyız. İşte bu amaçla, açılışı takip eden aylar boyunca, 2 Ocak 2020’ye kadar Arter sergilerine girişin herkes için ücretsiz olmasını sağlıyoruz. Kültür ve sanat alanında büyük bir adanmışlık sergileyen topluluk şirketlerimizden Tüpraş’ın Arter’in Kurumsal Sponsorluğunu üstlenmiş olduğunu da buradan gurur ve memnuniyetle duyurmak isterim. Tüpraş sayesinde 24 yaş ve altındaki gençler, Arter sergilerini her zaman ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler.”

 Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım konuşmasında, “Ülkemize, bölgemize ve dünyaya böyle bir kurum kazandırdığımız için hem çok gururlu, hem de çok mutluyuz. Arter’in açılışının vakfımızın ellinci kuruluş yılında gerçekleşmesi bu mutluluğumuzu daha da pekiştiriyor. Bu özel yılı ‘Üstümüze Vazife’ sloganıyla kutluyoruz. Vazifemiz Arter gibi mükemmeliyet merkezlerini hayata geçirmekle sınırlı değil; en az bunun kadar önemli bir diğer husus bu kurumları yaşatabilmek. Dünyada çok az kültür sanat kurumu kendi yarattığı gelirle ayakta durabiliyor; bu durum Arter için de geçerli. Şanslıyız, çünkü Koç Ailesi’nin, Koç Topluluğu’nun ve Vakfımızın desteğiyle Arter’in hep yaşayacağını ve sürekli gelişeceğini biliyoruz.” dedi.

 Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli konuşmasında, “Arter, yeni binasında yeniden açılırken, günümüz sanatını tüm boyutlarıyla geniş kitlelerle buluşturmayı misyon ediniyor ve her şeyden önce sanatın tüm disiplinlerini kapsayacak programıyla herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu olmayı hedefliyor. Biz Arter’le sanat etrafında bir buluşma ve beraber keşfetme alanı yaratmak istedik. Özellikle yeni kuşakların sanatla iç içe, yeni sorular sorarak, yaratıcı üretimin tadına vararak yetişmeleri gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz ortamın en vazgeçilmez yanı.” dedi.

 “Bundan yaklaşık 10 yıl önce, şimdikine çok benzer bir heyecanı Arter’in İstiklal Caddesi’ndeki ilk açılışında yaşamıştık. Sadece benim ve Arter ekibi için değil, sanatla her ne şekilde olursa olsun ilgilenen herkes için heyecan verici bir başlangıçtı. İstiklal Caddesi 211 numaradaki ilk mekânımız bizim için her şeyden önce bir hazırlık, birlikte deneyimleme ve öğrenme alanı oldu. Şimdi orada biriktirdiklerimizi, bize daha farklı imkânlar sunan bu yeni mekâna, yine hep birlikte taşıyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Arter Başküratörü Emre Baykal sergiler, etkinlikler ve diğer programlar hakkında bilgi aktardı.

 Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter’in açılış programında toplam yedi sergi yer alıyor. Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan Saat Kaç? başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı Kelimeler Pek Gereksiz başlıklı koleksiyon grup sergisi, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor. Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının tüm üretimini bir araya getiriyor. Ayşe Erkmen’in Arter’in açılış programında yer alan sergisi Beyazımtırak, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni işleri bir araya getiriyor. Rosa Barba’nın Gizli Konferans başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor. İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi, sanatçının bu sergi için ürettiği yeni işlerini bir araya getiriyor. Céleste Boursier-Mougenot’nun offroad, v.2 başlıklı yerleştirmesi, dışarıdaki rüzgârın hızı ve yönüyle etkileşim içinde hareket eden üç adet kuyruklu piyanodan oluşuyor.

 Arter’in sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinin yenilikçi örnekleri ve nitelikli yorumlarına yer verecek Etkinlik Programı kapsamında ilk dört ay içinde Arter’de yer alacak sanatçılar arasında Aydın Esen, Portrait and a Dream, Elif Çağlar Quartet, Can Çakmur, In Hoodies, Emin Fındıkoğlu Beşlisi ile Tolgahan Çoğulu ve Sinan Ayyıldız Duo bulunuyor. Meggy Rustamova, Noé Soulier, Gizem Karakaş ve Etem Şahin, Kate McIntosh ise özgün performanslarıyla Arter’in programına dahil olacaklar.

 22 Ekim’de Jonas Mekas Retrospektifi’yle başlayacak Film Programı, bir hafta boyunca sanatçının neredeyse tüm üretimini izleyicilerle buluşturacak. Jonas Mekas toplu gösteriminin ardından Arter’in koleksiyon sergilerine paralel olarak hazırlanan bir içerikle devam edecek olan Film Programı, Agnes Varda, Chantal Akerman, Alain Resnais, Chris Marker, Laurie Anderson, Apichatpong Weerasethakul gibi yönetmen ve sanatçıların filmlerinden örnekleri bir araya getirecek.

 Öğrenme Programı kapsamında kamuya açık olarak düzenlenecek konuşmalar, atölye çalışmaları, seminerler ve sergi turlarıyla beraber, Gençlik Konseyi ve Arter Araştırma Programı adıyla iki uzun soluklu program hayata geçirilecek. İçinde yaşadığımız zamanı sanat aracılığıyla yorumlamaya yönelik etkinlikler sunacak olan program, herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlıyor.

 Arter, sergi programı etrafındaki tartışmaları beslemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan yayınlar sunmayı da sürdürecek. Yeni binadaki yayın programı, sanatçılara ve sergilere odaklı yayınların yanında Arter Koleksiyonu’na odaklanan Arter Yakın Plan ve Arter Arka Plan başlıklı iki yeni kitap dizisiyle başlıyor.

 TARKAN CEMİL TOPUZLU HARBİYE'YE MUHTEŞEM BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNÜYOR

 Dünya yıldızlarının İstanbul’daki müziksever ile buluşma yeri olan Harbiye Açıkhava’da yılın “Tarkan Zamanı” için geri sayım başladı!

 Bir Harbiye Açıkhava klasiği haline gelen Tarkan Konserleri, Eylül ayında tüm müzik severleri yeniden bir araya getirecek. Megastar Tarkan, iki yılın ardından 20-21-23-24-26-27 Eylül tarihlerinde Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde sevenleri ile buluşacak.

 Harbiye Açıkhava’da “Tarkan Zamanı” için geri sayım başladı. Her yıl heyecanla beklenen ve her biri birbirinden coşkulu geçen Açıkhava konserleri kapsamında Tarkan, 20-21-23-24-26 ve 27 Eylül tarihlerinde sevenleriyle bir araya gelecek.

 İSTANBUL'UN YENİ ÇEKİM MERKEZİ DOLAPDERE

 Vehbi Koç Vakfı tarafından yaptırılan devasa Koç Çağdaş Sanat Müzesi Arter’in açılmasıyla birçok ünlü sanat galerisinin yönlerini Dolapdere’ye çevirmesiyle birlikte. Dolapdere’de birkaç zamandır dip dalga şeklinde başlayan yükseliş hızını kesmeden devam ediyor. Yeni sanat alanları, en Vogue yeme içme mekanlarını da gelmesiyle birlikte bir iki çok önemli grup Dolapdere’ye yeni yeme içme alanları sağlayacak. Birkaç yıl içinde İstanbul’da güncel sanatın en hareketli bölgelerinden biri olacak gibi görünüyor. Dolapdere İn...

 GÜNÜN SÖZÜ

 Kasîdeler, başta, öbür dünyada Tanrının rızasını, Peygamberin, velilerin şefâatini ve bu dünyada patrimonyal siyasî güç sahiplerinin himâye ve inâyetini kazanmak için yazılırdı.

 Halil İNALCIK