TDV sağ 160x600
Şok mobil 2


SONOYUNA KARŞI SONOYUN

1927 New York turnuvasındaki bütün maçlarını kazandı.

1921’in dünya satranç şampiyonu Jose Raul Capablanca Kübalıydı. "Oyununuzu geliştirmek için her şeyden önce sonoyunu çalışmalısınız. Ancak başlı başına çalışılıp onda ustalık edinildiğinde, oyunun ortası ve açılış da sonoyun ile ilişkili olarak kurulacaktır" diyordu.  

1927 New York turnuvasındaki bütün maçlarını kazandı. İkinci olan Alexander Alekhine de Capablanca ile dünya şampiyonluğu unvan maçı oynamaya hak etti. Turnuvadaki başarısı Capablanca’nın özgüvenini zirveye çıkarmıştı. Unvan maçı ile zihnen çok ilgilenmedi. Oysa zayıf görünen rakibi Alekhine zihnen ilgilendi. Alekhine satranç dünyasını şaşkına çevirip unvan maçını 6 galibiyetle kazandı.

Turşalar, Rukkular, Şerdanalar, Ekweşler ve Şekeleşler…

M.Ö. 1220'lerde mağlup ettiği deniz kavimlerinin adlarını Karnak tapınağının duvarlarına yazdıran firavun Merneptah’ın sayesinde bu kavimlerin adlarını biliyoruz.

Bizse bugün mağlup ettiklerimizi değil mağlup olduklarımızı duvarlara kazıyor, tabelalarımıza yazıyoruz.

Bu durum bir sonoyun planımız olmadığını gösteriyor. Sonoyun yoksa kendimizi kavuklu ve pişekarlı bir orta oyununda buluyoruz. Hâlbuki benzemeyen bir “ben”e ihtiyacımız var. Zihnen buna yönelmeli, yeni yönetici kadroyu yetiştirmeli, yeni bir üst tasarıma yönelmeliyiz. Erzurum’un Yakutiye Medresesi’nin çam yıldız izdüşüm bezeme minaresinin yeni mimarimizin içinden çıkacağı tohum olduğunu görmeliyiz. Hatta bir düşten uyanıp bir düşünüşle Etiyopya’ya uzanan, burada birçok muayene ve ameliyatlar gerçekleştiren Aziz Ahmet Surel ve arkadaşlarının yeni modelimiz olduğunu ilan etmeliyiz.