Kurban_bayrm


SEZEN AKSU'DAN MEKTUP VAR

Usta sanatçı Sezen Aksu hem yeni şarkısının demosunu paylaştı hem de yazdığı mektupla sevenleriyle dertleşti.

Tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs günlerinde hem Türkiye'de hem dünyada birçok sanatçı evde kal mesajlarını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor ve online konserler veriyor. Son olarak hayranlarına bir sürpriz de Sezen Aksu'dan geldi. Aksu, 'Ne Yapayım Şimdi Ben' şarkısının demosunu hayranlarıyla paylaştı. Bugünlere dair bir mektup da kaleme alan Aksu, "Evrenin kusursuz matematiğiyle dövülerek terbiye ediliyoruz şu an… Öyle ya da böyle geçilecek bu ateş çemberinden. Kışın sonu bahardır" ifadesini kullandı.

Usta sanatçı Sezen Aksu hem yeni şarkısının demosunu paylaştı hem de yazdığı mektupla sevenleriyle dertleşti.

Aksu karantina günlerinde yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Başımıza gelen şeyin adına hayat diyoruz arkadaşlar, küçücük aklımızla yönetebileceğimizi, değiştirip dönüştürebileceğimizi zannettiğimiz evrenin kusursuz matematiğiyle dövülerek terbiye ediliyoruz şu an. Öyle ya da böyle geçilecek bu ateş çemberinden. Anadolu’nun özdeyişlerini çok önemserim. Bilhassa dar zamanlarda tek bir satır bütün endişelerimizin, sorularımızın cevabı olabilecek güçtedir. Demem o ki kışın sonu bahardır”

'Ne Yapayım Şimdi Ben' isimli yeni çalışmasını da paylaşan Aksu, "Bana bakınun oturduğunuz yerde, gıpraşmayın. Şarkının sözlerini sular seller gibi ezber edin, corona geçtiğinde sınav yapıcam. Ödülünüz bu süreçte birikecek yeni sözler ve besteler" dedi.

ANDREA BOCELLI’DEN DUOMO’DA ONLINE KONSER

İtalyan tenor Andrea Bocelli, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkesinde bir moral konseri verecek. Lombardia bölgesindeki Milano’da konser verecek olan Andrea Bocelli “sevgi, şifa ve umut” temasını ön plana çıkaracak.

Milano’daki görkemli Duomo Katedrali’nde 12 Nisan Pazar Paskalya gecesi Türkiye saati ile 21.00’de başlayacak konser Bocelli’nin resmi Youtube kanalından canlı yayınlanacak.

Konsere herhangi bir izleyici alınmayacak. Bocelli, Ave Maria ve Sancta Maria gibi ünlü besteleri konserde seslendirecek. 600 yıllık Duomo Katedrali’ndeki konseri dünya çapında milyonlarca insanın izleyeceği tahmin ediliyor.

DÜNYACA ÜNLÜ HEYKELLER VİRÜS ETKİSİNDE

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle herkes maskeyle önlemini alırken dünyanın dört bir yanındaki meşhur heykeller de tedbirlerden nasibini aldı. Henüz maske önlemi almayanlara mesaj vermesi için heykellere de maske takıldı. Bazı heykeller ellerine tutuşturulan "Evde kal" mesajıyla sokağa çıkmış olanları uyardı. Maskeliler arasında İstanbul'daki Alex de Souza heykeli de yer alıyor.

HAFTANIN KİTABI: JOSÉ SEREMAGO – KÖRLÜK

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

GÜNÜN SÖZÜ: SABIR BAŞARININ ANAHTAR ÖĞESİDİR.

BILL GATES