TDV sağ 160x600
Şok mobil 1


KÖKLER DURDUKÇA

Modern çağın tanımlarından birisi siyaseten güçlü örgütlerin varlığı ve devletin sağlam bir toplumsal tabana oturmasıydı.

Modern çağın tanımlarından birisi siyaseten güçlü örgütlerin varlığı ve devletin sağlam bir toplumsal tabana oturmasıydı. Postmodernizm’le ilgili temel kabullerden birisi ise ademi merkezileşen kapitalizmin yaşadığı örgütsüzleşme süreciydi. David Harvey daha önce ulus düzeyindeki örgütlenmenin Postmodern çağda küresel düzeyde yakalanmaya çalışıldığını söylüyordu.

Modern çağda Doğu Bloku’nda yasak olan Mickey Mouse’a karşı Çekoslovakya komünizmi Krtek’i (köstebek) çıkarmıştı. 1957’de Zdenek Miler çizmişti Krtek’i. Irak’a, Japonya’ya falan ihraç da edildi. Bu arada Miler de Vyšehrad’ta yatıyor.

Kültürel bir reaksiyonu yok bugün Çeklerin

Mesela Moskova’da 1947-1953 arasında inşa edilen Stalinskie Vysotki gökdelenleri Sovyetlerin Chrysler Building ve Empire States’e cevabıydı.

Bizim de üzerinde durmamız gereken bir şey bu. Kültürel reaksiyon dediğimiz şey bugün de önemli. Bağımsızlığınızı kültür üreterek sağlayabilirsiniz. Kültür üretemeyen bir devletin ayakta kalması çok zor. Devlet olmanın gereği bu. Yörük kültürünü anlatan Maysa ve Bulut’u, azimli bir ormancı çocuğunun ürettiği Günsel otomobilini bunun için desteklemeliyiz.

Bir zamanlar ağaç köklerini çıkarma teşvik edilmek yerine orman kaçakçılığı olarak görülüyordu. Hâlbuki kesilmiş bir ağacın köklerini çıkarmak yerinde güzel bir ağaç yetişmesi için çok önemlidir.

Kökler durdukça yeni bir filiz yeşerebilir. Köstebekler toprağı eşeler. Walt Disney “her şey bir fareyle başladı” der. Spectre filminde konseyin toplantısına girmek için kullanılan şifreyi hatırla.

O yıl Vyšehrad mezarlığındaki haçlar kar altında kalmıştı. Sadece tepeleri görünüyordu. Bu caddede de Krtek (köstebek) oyuncakları satan mağazalar vardı. Şimdi Amerikan tarzı hediyeliklerle dolu her yer.