TT Tivibu 1 TL


İYİ OLMA SANATI

Emel HOCA 28 Ağu 2016

Geçen hafta Yaşama Sanatı'nın inceliklerine değinmiş, bu haftayı biraz daha yavaşlayarak ve daha farkındalıkla yaşamanızı önermiştim.

Geçen hafta Yaşama Sanatı’nın inceliklerine değinmiş, bu haftayı biraz daha yavaşlayarak ve daha farkındalıkla yaşamanızı önermiştim. Amaç elbette yavaşlayarak, hızın körleştirici etkisini aşabilmek. Kendimize, yaşamımıza, çevremize derinlemesine bakabilmek ve bunu yaparken de gerçekten görebilmek, anlayabilmek ve çözüm üretebilmek... Değişim bir anda olmaz. Emek, kararlılık ve zaman ister. Bu hafta, geçen haftanın üzerine pekiştirici görevi görmesi adına çok sevdiğim bir yazarın alıntısını paylaşmak istiyorum sizinle. Kendi bakış açımla anlattığım “Yaşama Sanatı”nı bir de Dr. Dráuzio Varella bakış açısıyla “İyi Olma Sanatı” başlığıyla değerlendirin. Hasta olmamanın sırlarını vermiş bize. Sağlıklı beden, zihin ve ruh bütünlüğü için önerilerine kulak verin derim.

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Duygularını anlat.

Saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular gastrit, ülser, bel fıtığı, bel ağrıları gibi hastalıklara yol açar. Zamanla, duyguların bastırılması kansere dönüşür. Öyleyse, sırlarımızı, hatalarımızı birileriyle paylaşmalıyız! Diyalog, konuşma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel birer terapidir!

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Karar vermelisin..

Kararsız kişi güvensiz, endişe ve ıstırap içinde olur. Kararsızlık, sorunları, endişeleri ve çatışmaları çoğaltır. İnsanlık tarihi kararlardan oluşur. Karar vermek, diğerlerinin kazanması için vaz geçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve cilt sorunlarının kurbanıdırlar.

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Olduğundan farklı yaşama.

Gerçeği saklayan, rol yapan, her zaman mutlu olduğu görüntüsü veren, mükemmel görünmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirmektedir. Ayağı kilden olan bronz bir heykeldir. Aldatıcı görünerek yaşamak kadar sağlık için kötü bir şey yoktur. Kaderleri ilaç, hastane ve acıdır.

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Kabullen.

Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, kendimizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar. Eleştirileri kabullen. Bu bilgelik, akıllılık ve terapidir.

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Çözümler bul.

Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak için kibrit yakmalı. Arı ufacıktır fakat var olan en tatlı şeylerden birisini üretir. Biz ne düşünüyorsak oyuz. Olumsuz düşünce, hastalığa dönüşen negatif enerji üretir.

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Güven.

Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz, açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Güven olmadan, bir ilişki de olamaz. Güvensizlik sendeki inancın azlığıdır.

Eğer hasta olmak istemiyorsan...

...Hayatı üzgün yaşama.

Mizah. Kahkaha. Huzur. Mutluluk. Bunlar sağlığı güç verir ve daha uzun bir yaşam getirir. Mutlu kişi yaşadığı çevresini geliştirir. İyi mizah bizi doktorun elinden korur”. Mutluluk sağlık ve terapidir. Her güne “Merhaba” diyerek uyanmanız dileğiyle.