şahıs


ANTALYA'DAN BİR DÜNYA STARI GEÇTİ

Micheal KUYUCU 13 Ara 2021

Özellikle seksenli yıllarda yayınladığı albümlerle büyük bir müzik efsanesi olmayı başaran dünyaca ünlü piyanist Richard Clayderman Türkiye'ye geldi.

Özellikle seksenli yıllarda yayınladığı albümlerle büyük bir müzik efsanesi olmayı başaran dünyaca ünlü piyanist Richard Clayderman Türkiye’ye geldi.

Piyanoyu popüler kültürle harmanlayarak çok başarılı işlere atan bir piyanist Richard. Başarılarını sayılara döktüğümüzde müthiş bir tablo çıkıyor ortaya: 340 tane altın ve platin plak ödülü almış. 1200’den fazla beste yapmış. Üç bine yakın uluslararası konser vermiş.  Dünyanın en prestijli orkestraları arasında yer alan Londra Royal Filarmoni Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası, Pekin Senfoni Orkestrası ve Şangay Filarmoni Orkestrası ile sahne almış. Londra Royal Filarmoni Orkestrası ile özel albümler de hazırlamış.

Popüler kültürler piyanoyu harmanladı

Richard Clayderman’ın en önemli özelliği dünyaya piyanosu sevdirmesi olmuştur. Klasik bir piyanist değil, bir orkestra piyanisti gibi popüler şarkıları çaldı, onları albümünde yorumladı. Büyük orkestralar eşliğinde o şarkılara farklı bir hayat verdi.  Onun en popüler performansı "Ballade pour Adeline" adlı şarkıdır. Bu şarkıyı Nilüfer “Dönüyorum Eski Sevgilime” sözleriyle seslendirmişti. Aynı şarkıyı ikibinli yıllarda Işıl Yücesoy’da seslendirmişti. Bu şarkının melodisi dünyada en çok bilinen melodilerden biri olmayı başarmıştır.  Şarkının yayınlandığı albüm Avrupa ve çevresinde olağanüstü başarı kazandı. Önce İspanya'da sonrasında Almanya, Fransa, Güney Amerika, Japonya, Avusturalya ve İngiltere'de toplam 22 milyonluk satış rakamı yakaladı. Ciddi bir rakam 22 milyon adet albüm satışı. Üstelik bir piyanist. Bir enstrümantal müzik albümü ile elde etti bu satışı.

“Klasik müzik piyanisti olmak istemedim”

Clayderman daha yola çıkarken kafayı bu başarıya takmış. Yani o klasik bir piyanist değil müziği ile performansı ile dünyayı etkileyecek bir piyanist olmak istemiş. Bunu da: “"Klasik bir piyanist olmak istemiyordum. Tamamen farklı bir hayalim vardı, bu yüzden arkadaşlarım ile birlikte bir rock müzik grubu kurduk. Zor zamanlardı ve az paralar kazanıyorduk. O parayı da müzik ekipmanlarına harcıyorduk." sözleriyle o bu düşüncesini anlatmıştır. Clayderman’ın  asıl ismi  Philippe Pages’dir.  Ama prodüktörü ona müzik sektöründe bu ismi kullanmamasını önermiş. Clayderman o dönemi, "Prodüktörlerim gerçek ismimin farklı dillerdeki telaffuz değişiminden endişelilerdi. Bizde yüzyıl önce İsveç'te yaşayan büyük annemin soyadını kullanmaya karar verdik. Sanırım bu isim benim sarı saçlarımı ve mavi gözlerimi açıklayacaktı.” sözleriyle özetler.

Çin’de bile rekorlar kırdı

Onun en önemli özelliklerinden biri de Çin’e de ayak basabilen ender müzisyenlerden biri olması. 1992 ile 2013 yılları arasında geçen 20 yılda, Çin'de 70 şehirde, 45 turne, 200 performans ile 1.000.000 izleyiciye konserler verdi. Buna televizyon programlarını da katarsak yüz milyonlarca Çinli dinleyiciye ulaşan Clayderman, aralarında "The Butterfly Lovers"ın da olduğu pek çok Çin müzikal eserini yeniden düzenleyip yorumladı. Yapılan araştırmalara göre albümleri bugüne kadar 85 milyonun üzerinde bir tiraj yakalamış. Yani özetle boru değil. Ciddi bir dünya starı.

Türkiye’ye özel bir ilgisi oldu

Çok az bilinir ama Richard’ın 1988 yılında yayınlanan “Türk Besteleriyle” adlı bir albümümü de vardır. Seksenlerde Türkiye’den de ilgi gören başarılı piyanistin kendisi de Türkiye’ye özel ilgi duymuştur. Hatta bir ara Kayahan’ın bestelerinden oluşan bir enstrümantal albüm dahi yapması gündeme gelmişti.  Clayderman “Türk Besteleriyle” adlı albümünde, Türkiye’nin kuruluşunun 75. Yılına özel bir içerik hazırlamıştır. Albümde “Aşkım Türkiye” alt başlığını da kullanmıştır. Albümde 13 tane popüler Türk müziği şarkısına piyanosu ile hayat veren başarılı piyanist bu albümde “Seninle Bir Dakika” ‘dan “Dede Efendi”ye kadar çok farklı türde şarkıyı yorumlamıştır.

Ben Clayderman’ın albümlerini çok dinledim. Bir dönem Türkiye’de de çok albüm sattı. Müziğin mutfağı ile ilgilenenler onu yakından tanır. Richard Clayderman bir dönem o kadar popülerdi ki dünyada doksanlarda bir furyaya dönüşen org satışlarında Yamaha orglarla kapışan Casio marka orgların global yüzü de olmuştu. Casio markası orglarını onunla tanıtmıştı.  Richard Clayderman 21.Uluslararası Antalya Piyano Festivali Açılış Konseri ile 11 Aralık’ta AKM Aspendos Salonu’nda dinleyicilerle buluşmak üzere Türkiye’ye geldi. Bu ülkemiz adına da heyecan verici bir olay oldu. Passion Turca’nın öncülüğünde geldi Türkiye’ye. Çok da güzel oldu. İnşallah İstanbul’a da gelir ve onu müzikten ciddi anlamda anlayan “profesyonel müzik” dinleyicisi canlı dinler ve izler.

Diskografisinden öneriler:

Ø  His Greates Melodies (2017)

Ø  Ballade Pour Adeline (1977)

Ø  Ballad For Adeline (1979)

Ø  Couleur Tendresse  (1982)

Ø  With The Royal Philharmonic Orchestra - Concerto  (1985)

Ø  Richard Clayderman Plays ABBA (1993)

Ø  Türk Besteleriyle (1998)

 
Bulursanız kaçırmayın
 
Richard Clayderman -  Türk Besteleriyle (1998) (CD- Kaset)
 
Albümde Yer Alan Şarkılar
Turquie...Mon Amour (Onuncu Yıl Marşı)
Yaz Aşkim
Dede Efendi (Oriental-Verşion)
Şeyh Şamil
Kıyamam
Allah Allah
Yunuş Emre
Üsküdar
Bir Ömrün Şarkışı
Dede Efendi (Occidental-Verşion)
Güller ve Dudaklar
Divane
Şeninle Bir Dakika
 
Albüm henüz Spotify – Apple Music gibi dijital müzik platformlarına konmadı. Bu albüm kaset ve cd olarak yayınlanmıştı.
 
Merak edenler aşağıdaki QR kodunu akıllı telefonlarının kameralarından tarayarak albümde yer alan şarkıları Youtube üzerinden bir göz atabilir.