ALTERNATİF TATİL ROTALARI

Sıradan bir tatil yerine alternatif tatil rotalarını sizler için yazdım.

Pandemi süreci yerini normal yaşama yavaş yavaş bırakıyor. Hepimiz çok yorulduk Kovid, müsilaj derken.. Tatil zamanı geldi çattı. Sıradan bir tatil yerine alternatif tatil rotalarını sizler için yazdım. Doğa ile iç içe, toprağa değerek, organik beslenip temiz havada tatil yapmak isteyenlere Türkiye’deki ekolojik tatil yerleri... Hem yapım sürecinde hem işletme sürecinde ekolojiye zarar veren büyük tatil otellerindeki klasik tatil konsepti dışında doğa turizm tesisleri, küçük aile işletmeleri gibi alternatif bir tatil mümkün. Bu yaz deniz, kum ve güneş üçlüsü dışında doğadan ve yaşamdan yana olanlara harika ekolojik tatil köyü önerileri var. Yaz tatilinizi toprak, doğa ve huzur üçlüsüne dönüştürebilirsiniz. Son yıllarda oldukça popüler olan bu ekolojik temalı küçük işletmeler, oteller, misafirlerine sıra dışı deneyimler sunarak, doğa severlere keyifli anlar yaşatıyorlar.

Tatuta

Buğday Derneği tarafından yürütülen bu proje, ekolojik çiftliklerde tecrübe takasını amaçlıyor. Amaçları ekolojik tarımı teşvik etmek ve Türkiye’de bu şekilde geçinen ailelere mail, gönüllü iş gücü ve bilgi desteği sağlamak. Tatuta projesine bağlı birçok çiftlik bulunmakta; Ege’den Doğu Anadolu’ya kadar birçok bölgemizde çiftlik sahipleri gönüllülere ve konuklara açık. Bu projeyi incelemek ve bir ucundan tutup, yazınızın bir bölümünü Türkiye’nin ekolojik çiftliklerinden birinde geçirmek istiyorsanız buyurun. 

Havasu Köy

Havasu Köy, Mavikent Beldesi ve Gelidonya Burnu arasında yer alan 5 yıldızlı ilk ekolojik otellerden. Doğayla iç içe bir tatil hayal edenlere, uzun orman yürüyüşleri arzulayanlara ve muhteşem parkurlarıyla bisikletseverlere eşsiz bir alternatif. Ağaç ev, çadır, karavan gibi konaklama seçenekleri mevcut. Havasu Köy, aktivite açısından da neredeyse sonsuz seçeneğe sahip. Plastik sanatlardan kaya tırmanışı, dalış-paraşüt-balık avı-hiking’den kültür turlarına, yogadan eko tarım ve endemik bitki toplamaya kadar birçok seçeneği deneyimlemek için sizi bekliyor.

Narköy

Her tarafı ormanla çevrili olan Kandıra’da kurulmuş Narköy, dünyanın da sayılı eğitim veren merkezlerinden biri. 800’den fazla tohumun depolandığı bu ekolojik merkez, alternatif bir tatil planı içinde olanların beklentilerini karşılıyor. Konuklar, oda ve çadır gibi farklı seçeneklerle ağırlanıyor ve sürdürülebilir yaşam için de belli eğitimler alıyorlar. Aromatik bitki toplama, haritalı orman yürüyüşü, süt sağma, çiftlik hayvanlarını ziyaret, peynir-yoğurt yapım atölyesi, kendi bahçeni yap, ekşi maya atölyesi, glutensiz ekmek atölyesi, dalga sörfü gibi birbirinden farklı birçok aktiviteye katılma imkanı sunuyor.

Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği

Dedetepe Çiftliği ağırlıkla zeytinyağı üreten ve Çanakkale’de yer alan bir çiftlik. Misafir evleri ve yayla çadırlı kamp alanıyla farklı konaklama seçenekleri sunuyor. Yürüyüş parkurları, dağ bisikleti turları, kültür noktaları, kuş-kelebek-mantar-endemik bitki gözlem noktaları ve başta zeytin üretimi olmak üzere size hepsini deneyimleyebileceğiniz bir tatil imkanı sağlıyor. Kaz Dağı Milli Parkı’nın eşsiz doğasını görmek ve içinde yaşama fırsatı bulmak, hayat boyu unutulmayacak bir tecrübe.

Ataol Çiftliği

Bozcaada’nın Tekirbahçe mevkiinde kurulan Ataol Çiftliği, 40 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. Konuklarını tamamen organik ve ev yapımı yiyeceklerle ağırlayan çiftlik, gelenlerine bahçeden domates koparma zevkini tattırmak istiyor.

KIŞKIRTICI BİR ROMAN HAFIZA POLİSİ 

Kitap okumak herhalde dünyanın en güzel bilgi ve düşsel bir aktivite olsa gerek. Hem kelime dağarcığınız gelişirken hem de başka serüvenlere yolculuk yapıyorsunuz. Yeni çıkan bir kitabı sizlere tanıtmak isterim. Okudum ve çok beğendim. Ödüllü Japon yazar Yoko Ogawa’nın kaleminden, unutulmayacak bir distopik roman: Hafıza Polisi, Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı! Hafıza Polisi, her şeyin aniden yok olmaya başladığı bir adanın halkı üzerinden, unutanların yitip gitmeye mahkûm olduğu ve ancak hatırlamakta direnenlerin gerçekten hayatta kalabileceği gerçeğini dokunaklı ve sarsıcı bir hikâyeyle gözler önüne seriyor. Hafızanın gücüne ve unutarak kaybettiklerimizden bize yadigâr kalan travmalara dair gerçeküstü, kışkırtıcı bir masal sunan Hafıza Polisi, yaşadığımız yüzyıla yöneltilebilecek “en naif” serzenişi de satırları arasına gizliyor: “Unutmaktan korkmadığınızda her şey birdenbire ölür; her şey, birdenbire…” Daha önce film uyarlaması da yapılan Profesör ve Hizmetçi adlı kitabı çok okunan Yoko Ogawa’nın Türkçedeki ikinci kitabı Hafıza Polisi, ciddi meseleleri güçlü hikâyelerin içinde, dayatmadan ve çok yaratıcı şekilde ele almayı başaran Uzakdoğu edebiyatının dikkat çekici bir örneği… Peren Ercan’ın Japonca aslından dilimize kazandırdığı Hafıza Polisi’nde edebiyatseverleri müthiş bir öykü içinde aktarılan sağlam bir sistem eleştirisi bekliyor. Adı bilinmeyen bir sahildeki küçük bir adada nesneler art arda yok olmaktadır. Önce şapkalar gider, ardından kurdeleler. Kuşlar ve güller de yok olduktan sonra kayıplar hem hız kazanır hem de etki güçleri giderek büyür, ancak despot Hafıza Polisleri’nin korkusuyla titreyen ada halkı, olan biteni sorgulamaktan ölesiye çekinir. Hatıralarına sıkıca sarılan küçük bir grup insan gibi teker teker avlanmaktansa unutmayı tercih ederler. Ne var ki, asıl yok oluş tam da bu noktada başlayacaktır…Yoko Ogava’nın Hafıza Polisi adlı romanı, Kafka Kitap logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde! 

EMRE HÜNER ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK

Kovid sebebiyle yaklaşık uzun zamandır etkinlikler çevrimiçi yapılıyor. Bu etkinlikleri takip etmeye çalışıyorum. 22 Haziran Salı günü saat 19:00’da bir çevrimiçi söyleşi düzenlenecek. Emre Hüner, İz Öztat ve Aslı Seven’in gerçekleştirecekleri Elektroizolasyon Bir Kayıt Mekanizması” başlıklı söyleşi, serginin araştırma ve üretim süreçlerine odaklanacak. Senaryo yazım süreci, kayıt tutma ve listeleme yöntemleri, doku ve malzeme deneyleri ve eklemlenmeler gibi konular çerçevesinde gerçekleşecek sohbette, Emre Hüner’in Arter’deki sergisi sanatçının pratiğinin bütünü bağlamında değerlendirilerek görsel bir arşiv ve terminolojisine dair ucu açık okumalar eşliğinde ele alınacak. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye Arter’in internet sitesinden ulaşılabilirsiniz. 

GÜNÜN SÖZÜ 

DAHA İYİ BİR DÜNYA MÜMKÜN