TT_Po1

ZİRAAT KATILIM'DAN 100 MİLYON TL KİRA SERTİFİKASI İHRACI

Güncel Cuma 13 Ekim 2017 15:24

Ziraat Katılım'dan 100 Milyon TL Kira Sertifikası İhracı

Ziraat Katılım, iştiraki Ziraat Katılım Varlık Kiralama ile 100 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Ziraat Katılım 12 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen ihraç ile 176 gün vadeli ve ara dönemde getiri ödemeli 100 milyon TL fonlama temin etmiş oldu.

Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım’ın, faaliyete başladığı            29 Mayıs 2015 tarihinden bugüne, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 1.500.000.000.-TL tutarlı ihraç tavanı kapsamında nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği kira sertifikası ihracı toplamda     950 milyon TL’ye ulaştı.

Kira sertifikası ihracı ile ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir “Ziraat Katılım olarak, katılım bankacılığı prensipleri ile sektörün mevcuttaki payını istikrarlı şekilde büyütme misyonumuz kapsamında, kira sertifikası alanında yatırımcılara daha geniş imkanlar sunarak reel sektöre katkı sağlamaya devam ediyoruz. Ülkemizin uluslararası finans piyasalarında etkin bir oyuncu olabilmesi ve yabancı yatırımcılar açısından cazibe merkezi olması için; faizsiz finans sisteminin sermaye piyasalarına bakan yönüyle de menkul kıymetleştirilebilen ürünler ile hacminin de artırılması gerekmektedir. 12 Ekim 2017 tarihinde Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirdiğimiz 100 Milyon TL kira sertifikası ihracımıza gelen talepler, Ziraat Katılım’a piyasalarda duyulan güvenin artarak devam ettiğini göstermektedir. Önümüzdeki dönemde de ülkemiz ve ümitlerini ülkemize bağlamış tüm milletler adına bugünden daha güçlü olmak için hep beraber çalışmaya; katılım bankacılığının ruhunu temsil eden “Paylaştıkça daha fazlası” ilkemizle büyümeye devam edeceğiz.” dedi.