YILDIZ TEZCAN HAYATINI KAYBETTİ

Kültür Sanat Çarşamba 07 Haziran 2023 16:53

Yeşilçam'ın efsane isimlerinden olan oyuncu ve şarkıcı Yıldız Tezcan hayatını kaybetti.

Yıldız Tezcan hayatını kaybetti

70’li yıllara damga vuran şarkıcı ve oyuncu Yıldız Tezcan’dan kötü haber geldi. Uzun süredir Yalova’nın beldesi Çınarcık ‘ta yaşayan 78 yaşındaki sanatçı 3 ay önce fenalaşmış ve geçirdiği felç rahatsızlığı nedeniyle yatalak olmuştu. Dün kötü haber geldi. Doktorlarının çoklu organ yetmezliği teşhisi koyduğu Yıldız Tezcan, İstanbul’da defnedilecek. 

YILDIZ TEZCAN KİMDİR?

15 Mart 1945 tarihinde İstanbul’da doğumlu olan Yıldız Tezcan’ın babası Cemal Konca, Türkiye’nin ilk makyözleri arasındaydı. 9 yaşında müzik hayatına başlayan Tezcan ilk olarak “Orda Bir Köy Var Uzakta” şarkısını plağa okudu. İlk profesyonel plağını 1963’de Grafson Plak şirketiyle “Şahin İdim / Tosuno” adlı şarkıyla yaptı. En büyük yükselişini dönemin en büyük plak şirketi Odeon’la yaptığı anlaşma ve peş peşe yayınladığı plaklarla yaptı. “Esmerim, “Hele Dadaş, “Vur Sineme Öldür Beni, “Erzurum Dağları, Aman Dünya Ne Dar İmiş, “Mühür Gözlüm ve “Hastahane Önü İncir Ağacı” gibi şarkıları büyük ilgi gören Tezcan, yapımcıların da dikkatini çekti ve 1965‘te Ümit Utku‘nun “Gönül Kuşum” filminde Yılmaz Güney ile başrolü paylaştı.

“Aşkın Gözyaşları, “Berduş Yıldız, “Yayla Kartalı, “Kaldırım Meleği, “Kırık Saz, “Mühür Gözlüm ve “Ezom” gibi büyük gişe hasılatları yapan 45 filmde oynadı. İki kez evlilik yapan Yıldız Tezcan’ın ilk eşi iki oğlunun babası Mahmut Tezcan, ikinci eşi ise film yapımcısı Faruk Gerçek’tir.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR