TÜRKİYE'DE BÜYÜK BİR HAYRAN KİTLESİNE SAHİP YUNAN TENÖR MARİO FRANGOULIS'TEN DÜNYACA ÜNLÜ AMERİKAN KLASİKLERİ

Kültür Sanat Salı 08 Haziran 2021 08:23

Türkiye'de bugüne dek büyük ilgi gören, kapalı gişe konserler veren Yunanistan'ın ünlü tenoru Mario Frangoulis'in 21'inci albümü çıktı. Blue Skies, An American Songbook Türk dinleyicisinin de çok sevdiği efsane Amerikan klasiklerinden oluşuyor…

TÜRKİYE'DE BÜYÜK BİR HAYRAN KİTLESİNE SAHİP YUNAN TENÖR MARİO FRANGOULIS'TEN DÜNYACA ÜNLÜ AMERİKAN KLASİKLERİ

Mario Frangoulis Türk dinleyicisinin yabancı olmadığı, komşumuz Yunanistan’dan çıkan, farklı türlere hâkim uluslararası bir klasik tenor. Sanatçının geçtiğimiz yıllarda ülkemizde verdiği konserlerin biletleri kısa sürede tükenmişti. Uluslararası üne sahip Mario Frangoulis sadece sahnede seyircisinin nefesini kesen bir müzisyen değil aynı zamanda farklı müzik türlerine hâkim bir tenor, aktör, besteci ve müzik prodüktörü. Dünyanın en önemli sahnelerinde sergilenen müzikallerde, opera eserlerinde ve klasik tiyatro gösterilerinde yer almış olan Frangoulis 21’inci albümü Blue Skies, An American Songbook’u Türk dinleyiciler ile buluşturuyor.

Kayıtları dünyaca ünlü Atina Akropolisi’nin altında canlı olarak yapılan albüm, Amerikan müzikal tarihinin unutulmaz şarkılarını içeriyor. Frangoulis’in dillere destan bir performansla seslendirdiği bu klasiklere Lucas Karytinos’un yönettiği, uluslararası müzisyenlerden oluşan Big Band Orchestra eşlik ediyor. Albümün konuk sanatçısı ise Chicago’lu caz sanatçısı Tammy McCann.

Blue Skies, An American Songbook adlı albümde dillere marş olmuş Blue Skies, I’ve Got You Under My Skin, Sway, Strangers In The Night, My Funny Valentine, Dream a Little of Dream of Me, If You Go Away ve Oscar’lı Yunan besteci Manos Hadjidakis imzalı, ilk kez Nat King Cole tarafından seslendirilen In The Cool of the Day gibi klasiklerin de aralarında bulunduğu 21 şarkı yer alıyor. Hepsinde de Mario Frangoulis'in dinleyicide çok farklı duygular uyandıran sesinin yarattığı dramatik etkiyi iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Frangoulis bu albüm için şöyle diyor: "Müzikte ve tiyatroda, esnek olmalıyım, çevremde olup bitenlere uyum sağlamalıyım. Müzik ve oyunculuktaki becerilerimi yeni ve benzersiz bir şekilde birleştirerek deneyler yapmalıyım. Bu benim kişisel tarz anlayışıma da yansıyan bir durum. Hayat, bizi biz yapan bir deneyimler mozaiğidir. Herhangi bir şeyi yapmanın tek bir ‘doğru’ yolu yok… Yaptığım her şeyin gerçeğimle, hislerimle ve kimliğimle bir ilgisi var.”

ABONE OL