cüzdan detay
Halkbank Ekonomi
cüzdan mobil

TÜRKİYE İLE BAE ARASINDA SWAP ANLAŞMASI

Ekonomi Perşembe 20 Ocak 2022 07:00

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankaları arasında 18 milyar dirhem ve 64 milyar lira (5 milyar dolar) karşılığında swap anlaşması imzalandı.

Türkiye ile BAE arasında swap anlaşması

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankaları arasında 18 milyar dirhem ve 64 milyar lira (5 milyar dolar) karşılığında swap anlaşması imzalandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası arasında ikili para takası (swap) anlaşması imzalandı.

TCMB'den yapılan duyuruya göre, swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar BAE dirhemi ve 64 milyar lira yani 5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

3 yıl geçerli olacak

İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma 3 yıl geçerli olacak.

BAE Merkez Bankası Başkanı Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanan anlaşma, karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

"Ticaret alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin göstergesi"

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, anlaşmanın, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını gösterdiğini söyledi.

BAE Merkez Bankası Başkanı Balama ise "Bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir" değerlendirmesini yaptı.

 

 

 

ABONE OL