Darüşşafaka Birlik
Ekonomi Masthead
Cargill_Mobil

TÜRK VATANDAŞLIĞI EDİNİMİNİN 500 BİN DOLARA YÜKSELTİLMESİ GÜNDEMDE

Ekonomi Salı 20 Nisan 2021 14:10

Gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya tanınan 250 bin dolarlık yatırım karşılığında vatandaşlık hakkı, sektördeki yatırımları tetikledi.

TÜRK VATANDAŞLIĞI EDİNİMİNİN 500 BİN DOLARA YÜKSELTİLMESİ GÜNDEMDE

ŞAFAK GÜVEN

Gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya tanınan 250 bin dolarlık yatırım karşılığında vatandaşlık hakkı, sektördeki yatırımları tetikledi. Sektör, son 3 yılda sağladığı 1 milyar 880 milyon 500 bin dolarlık döviz girdisiyle yatırımcı nezdinde adeta güven tazeledi. Bir süredir kulislerde, yabancı yatırımcıya tanınan vatandaşlık hakkı konusunda asgari yatırım sınırının 500 bin dolar seviyesine yükseltileceği konuşuluyor. Sektör temsilcileri ise, alt sınırın bir anda 500 bin dolara çıkarılmasının yaratacağı olumsuzluklardan endişe ediyor. Bunun yerine, sınırın kademeli olarak artırılmasının ve Türk vatandaşlığının değerini öne çıkaracak proje ve uygulamaların geliştirilmesinin önemine işaret ediliyor.

Gayrimenkul yatırımları konusunda İstanbul’un pek çok bölgesinde stratejik öneme sahip projelerin uluslararası satış ve pazarlama operasyonlarını yöneten Mars Investment’ın Genel Müdürü Hakan Bucak, yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı tanıyan sınırın 250 bin dolardan direkt 500 bin dolara yükseltilmesinin sektör paydaşları açısından zorlayıcı olabileceğine işaret ediyor. Hakan Bucak, “Sektörümüz 3 yılda yabancı yatırımcı satışlarında çok önemli mesafeler kat etti. Sektör paydaşları, şu an 250 bin dolar seviyesinde olan gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık edinimi alt sınırının direkt 500 bin dolara çıkarılması yerine kademeli bir artış yapılmasını öneriyor.  Önceden belirlenmiş bir kota sayesinde, ilk aşamada gerçekleşecek keskin geçişin olumsuz etkileri azaltılabileceği gibi kısa ve orta vadede ciddi oranda döviz girdisi elde edebiliriz” dedi.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 250 bin dolarlık yatırım karşılığında vatandaşlık edinimi hakkı tanıyan uygulama, satışlara ivme kazandırdı. 2018’de 1 milyon dolar olan asgari yatırım sınırının 250 bin dolara düşürülmesiyle 3 yılda 7 bin 312 yabancı, 1 milyar 880 milyon 500 bin dolarlık taşınmaz yatırımı yaparak Türk Vatandaşlığı hakkı kazandı. 64.4 milyar dolar işlemin döndüğü gayrimenkul sektöründe 6 milyar doların üstünde yabancının ilgisi cirosal bazda yüzde 10’a gelmesi çok önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Aralarında İran, Pakistan Libya, Katar, Malezya, Suudi Arabistan, Ürdün, Çin’in de bulunduğu dünya çapında 170’den fazla farklı uyruktan yatırımcılar Türkiye’de yatırım yapmayı tercih etti.

Planlı programlı ve kotalı satışlarla sektörün önü açılır

Türkiye’deki konut istatistiklerine göre metrekare birim fiyatlarının dünyanın diğer ülkelerine kıyasla daha uygun olduğuna dikkat çeken Hakan Bucak, “Uygun fiyat politikası, beraberinde alt ve orta sınıf yatırımcıları da Türkiye’ye yönlendiriyor. Mevcut durum karşısında yabancı yatırımcıya vatandaşlık edinim hakkı asgari sınırında yapılması beklenen yüzde 100’lük bir artış, satışlara gölge yaratabilir gibi görünüyor. Çünkü Türkiye, Vatandaşlık Programı kapsamında 250 bin dolar ile rakip ülkeler arasında oldukça uygun pozisyonda yer alıyor. Ancak vatandaşlık edinimi asgari yatırım sınırının sert bir geçişle 500 bin dolar yapılması durumunda konut satışları olumsuz etkilenebilir. Böyle keskin bir artış yerine örneğin 10 bin ila 20 bin civarında “konut satış kotası” koymak tercih edilebilir. Akabinde bu kotaya özel ve sınırlı olmak kaydıyla 350 bin dolarlık bir geçiş fiyatı belirlenebilir. Böylece yatırımcı nezdinde vatandaşlık programındaki ani değişikliklerden kaynaklanabilecek olumsuz gelişmelerin de önüne geçilebilir.” dedi.

 

 

 

ABONE OL