TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

Magazin Çarşamba 21 Eylül 2022 04:57

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin (UN Women) başta erkekler ve oğlan çocukları olmak üzere herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği için değişimin savunucusu olmaya çağırdığı 'HeForShe Hareketi' farklı illerden gelen gençlerle ve HeForShe Sözcüsü Kerem Bürsin ilesekizinci doğum gününü kutladı.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

HeForShe Hareketinin sekizinci doğum günü 20 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen, gençkadın ve erkekleri ünlü oyuncu Kerem Bürsin ile bir araya getiren bir atölye ile kutlandı.

Türkiye'nin farklı illerinden gelen gençler, Kerem Bürsin’le bir araya gelerek toplumsal cinsiyet eşitliği ve erkeklik algıları üzerine tartışma gerçekleştirdiler. Etkinlik, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için faaliyet gösteren gençlere ortak bir paylaşım ve öğrenme alanı sundu.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında HeForShe Sözcüsü olan ünlü oyuncu Kerem Bürsin, başta erkekler olmak üzere herkesin toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıklar hakkında farkındalığını artırmayı hedeflediğini söyledi. Bu ünvanla birlikte kendisini en çok heyecanlandıran işlerin gençlerle bir araya gelmek olduğunu şu sözleriyle anlattı:

 “Özellikle gençlerle toplumsal cinsiyet eşitliği konuşmak ve birlikte eşit bir toplum için çalışmak beni çok heyecanlandırıyor. Onların bakış açılarını görmek, onları dinlemek, hayatın her adımında gelişebileceğimizi, öğrenebileceğimizi yani değişimin mümkün olduğunu hatırlatıyor, umutlu hissettiriyor. UN Women’ın son raporuna göre eğer bu hızla devam edersek toplumsal cinsiyet eşitliği ancak 300 sene sonra sağlanacak.

1 Bu sürecin hızlanması ve erkeklerin bu sürecin hızlanmasında aktif rolünün olması gerekiyor. Erkekler daha eşitlikçi olmak için sorumluluk almalı. Bu amaçla daha fazla bir araya gelmeli, deneyimlerini konuşmalı ve eşitsizliğe karşı mücadele etmenin yollarını
beraber bulmalı. Bu etkinlik, HeForShe ile birlikte yürüteceğimiz buluşmalardan ilki.

Genç erkek ve kadınlarla buluşmaya, birlikte bu konuda farkındalığımızı artırmaya, eşit geleceğin inşasında genç erkeklerin dönüştürücü rolünü konuşmaya devam edeceğiz.

Bizlerle bu yolda adım atmak isteyen herkesi #BenDeğilsemKim hashtagini kullanarak sosyal medyada harekete katılmaya davet ediyorum. HeForShe’nin doğum günü kutlu olsun.”

Günlük hayatlarında erkeklik algısı ve toplumsal cinsiyet konuşacakları alanların az olduğunu ifade eden gençler, tartışma sonuçlarını sloganlaştırdıktan sonra söylemek istediklerini pankartlara dökerek mesajlarını yaratıcılıkla buluşturdular. Twitter’da #BenDeğilsemKim hashtagi altında eş zamanlı toplanan mesajlar da pankartlara yansıdı.

UN Women Türkiye HeForShe Koordinatörü Sinem Aydın yapılan çalışmanın genç erkekleri toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine karşı harekete geçirmek için önemli olduğuna değindi, “Önyargı ve ayrımcılığı doğuran faktörleri sorgulamaya başlamamız, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı dönüştürmek ve eşitlikçi bir toplum yaratabilmek için atılacak ilk adımlardandır.

Geleneksel ve kalıplaşmış norm ve yargılar, erkeklere ve kadınlara atanmış roller günümüzde yaşadığımız eşitsizliklerin temelinde yatıyor. Erkekler sadece erkek oldukları için sahip oldukları ayrıcalıkları fark etmeli ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kadınlarla omuz omuza dayanışma içinde olmalı.

Toplumda erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği için yaptığı çabalar ve olumlu örnekler daha fazla görünür olmalı. Bu amaçla Kerem Bürsin ile birlikte gençlerle buluşmaya devam edeceğiz.”

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR