TT Tivibu 1 TL

RESSAM SELİM GÜVENTÜRK'TEN 40'INCI YILINA ÖZEL SERGİ

Kültür Sanat Perşembe 14 Aralık 2017 03:00

Ressam Selim Güventürk, 40'ıncı sanat yılında sanat severlerle, İstanbul'da açtığı sergiyle buluşuyor.

Ressam Selim Güventürk'ten 40'ıncı yılına özel sergi

Ressam Selim Güventürk, 40’ıncı sanat yılında sanat severlerle, İstanbul’da açtığı sergiyle buluşuyor. 13 Aralık’ta Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi’nde, Sanat 365’in organizasyonuyla açılışı gerçekleştirilecek sergi, 27 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

Selim Güventürk yıllar boyunca; fırça, spatul gibi ekipmanları kullanmadan yalnızca parmakları ile yaptığı resimleri, bu sergiyle ziyaretçilerle paylaşacak. 

Sergide katılımcıları farklı bir sürpriz de bekliyor; Ekim ayında vizyona giren ve hikayesinden çekimlerine, Oscar adaylığından oyunculuk performanslarına kadar birçok yönüyle ilgi odağı olan AYLA filmine özel bir tablo da Selim Güventürk’ün İstanbul sergisinde yer alacak. 

Ankaralı ressam Selim Güventürk, fırça ve spatul gibi ekipmanlar olmaksızın yalnızca parmaklarıyla yaptığı resimlerle, 40’ıncı sanat yılına merhaba dedi. Sanatçının yeni dönem eserleri, 13 Aralık’ta, Sanat 365’in organizasyonuyla, İstanbul’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sanat severlerin beğenisine sunulacak. 

“Maket ve heykelleri ellerimle boyarken keşfettiğim bu tekniği yıllar içinde geliştirerek özgün bir hale dönüştürdüm ve zaman içinde ortaya birbirinden farklı çalışmalar çıktı” diyen Selim Güventürk, bugüne kadar yaklaşık 3.000 eserini çeşitli platformlarda sanat severlerle paylaştı. 1977 yılından bu yana bu tekniği sürekli geliştirerek yağlı boya resimler ortaya koyan sanatçı; doğa, insan davranışları, mitoloji, sevgi ve özgürlük gibi temaları tualine aktarıyor. İnsanların özlediği duyguları tuvaline aktararak sanat yaşamını sürdüren Güventürk, “Kolay anlaşılabilir, olabildiğince sıcak ve ruh taşıyan resimler üretmek için çalışırken, gerçek anlamda seyredilmek için aranan resimleri üretmeyi de amaç edindim. Sanatçının araç olarak, ellerini olduğu kadar, duygularını ve aklını da kullanarak seyirci ile iletişim kurmayı ve duygularını aktarmayı başarması gerekir” diyor. 

İlk kişisel sergisini Ankara Kasra Sanata Galerisi’nde 1987 yılında açan 65 yaşındaki Güventürk’ün bundan önceki son kişisel sergisi ise 12 Kasım 2017’de Ankara’da Sardunya Resim Atölyesi’nde ziyaretçilerle buluştu.