Ekonomi Masthead
Üsküdar 320x100

BAKIR DÖVME NEDİR? NE İŞE YARAR?

Ekonomi Perşembe 24 Haziran 2021 18:55

Bakır dövme nedir, ne işe yarar sorusu sıkça karşılaşılan konular arasında yer alır. Ancak bu konuya değinmeden önce, dövme nedir sorusuna yanıt aranmalıdır.

Bakır dövme nedir? Ne işe yarar?

Bakır dövme nedir, ne işe yarar sorusu sıkça karşılaşılan konular arasında yer alır. Ancak bu konuya değinmeden önce, dövme nedir sorusuna yanıt aranmalıdır. Dövme işlemi, herhangi bir malzeme üzerine darbeli ya da darbesiz olarak uygulanan kuvvet sonrasında ürünün şekil değiştirmesi işlemine verilen addır. Dövme, seri üretimde kullanım kolaylığı sunmakla birlikte birçok bakır ya da bakır alaşımlarının istenen şekle bürünmesini sağlar. Dövme işlemi çeşitli şekil ve boyutların pratik şekilde ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca kullanım alanı oldukça geniştir. Bakır dövme işlemi, çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Sıcak sövme, soğuk dövme ve ılık dövme şeklinde yapılan bu işlem kullanılan malzemelerin cinsine göre değişir. Hangi malzemenin ne tür bir işleme maruz kalacağı kontrol edildikten sonra belirlenir. Basma kuvvetler uygulanarak plastik şekil değişikliğinin oluşması, istenen ürünü elde etmeyi sağlar. Dövme işleminin kullanıldığı alanlar neredeyse sayısızdır. Kullanılan taşıtlarda, füzelerde, tarım makinelerinde, yol makinelerinde, silah endüstrisinde, türbinlerde, inşaat malzemelerinde ve daha birçok yerde bakır dövme işlemine rastlamak mümkün. Ayrıca dövme yöntemi kullanılarak elde edilen malzeme ve ürünlerin mekanik fonksiyonlarında iyileşme oranları bir hayli yüksektir.

BAKIR DÖVME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bakır dövme yöntemleri nelerdir sorusunun yanı, üç aşamalı şekilde karşımıza çıkar. Çeşitli kriterler doğrultusunda yapılan bakır dövme işlemi, farklı tarzda uygulanır. Buna bağlı olarak bakır dövme yöntemleri, uygulama sıcaklığına göre, kullanılan makine ve malzemelerin çalışma şekillerine göre ve dövme işlemi sırasında izlenen yol ya da kullanılan kalıpların fonksiyonlarına göre yapılır. Bu aşamalar da kendi içerinde farklı yöntem ve koşullar barındırır. Uygulama sıcaklığına göre yapılan bakır dövmeler; soğuk dövme, sıcak dövme ve ılık dövme şeklindedir. Kullanılan makinelerin çalışma şekline göre, presle dövme ve şahmerdanla dövme yöntemleri olarak öne çıkar. Son olarak izlenen yol ya da kullanılan kalım fonksiyonlarına göre dövme ise kapalı kalıpta dövme, açık kalıpta dövme ve yığma gibi çeşitli yöntemlere yer verilen bakır dövme yöntemleri arasındadır. Tüm bunların yanı sıra bir de elde dövme yöntemi vardır. Elde dövme yönteminde el takımları kullanılır. Kullanılan el takımları ile metal yeterli ısıya ulaştırıldıktan sonra çekiçlenme işlemi yapılır. Ayrıca elde bakır dövme işlemi ilk yapılan dövme işlemlerinin başında gelir.

BAKIR DÖVME İŞLEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bakır dövme işleminde dikkat edilmesi gerekenler, yapılan işin daha sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Daha iyi bir dövme işlemi için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususların başında dövme işleminde kullanılacak malzemelerin kusurlu olmaması durumu gelir. Malzemenin kusurlu olması dövme işleminin düzgün bir şekilde yapılmasını engeller. Bunu önleminin tel yolu kusurlu malzemenin kullanılamamasıdır. Yine bakır dövme için dikkat edilmesi gereken diğer iki husus ise ısıtmadan ya da dövme işleminden kaynaklanan kusurların önceden fark edilip giderilebilir olmasıdır. Aksi takdirde ürün yüzeyinde çatlaklar, kırılmalar ve bunlara benzer sorunlar oluşabilir. Bunun sonucunda elde edilen ürün kusurlu bir ürün olarak öne çıkar.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR