Darüşşafaka Birlik
Cargill_Mobil

MESLEĞİNİ TANIMAK KARİYERİNE BİLİNÇLİ BAŞLAMAKTIR

Güncel Pazartesi 30 Nisan 2018 14:45

Geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin mesleklerini tanımalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli meslek gruplarından uzman katılımcıların da katkı sağladığı "Mesleğimi Tanıyorum" Projesi hayata geçirildi.

Mesleğini Tanımak Kariyerine Bilinçli Başlamaktır

Günümüzde uzmanlaşmanın ve rekabetin daha da arttığı düşünüldüğünde meslek seçimi, seçilen mesleğin kişi tarafından tam anlamıyla tanınması ve bu nedenle bireylerin seçtikleri mesleklerde başarılı olmaları giderek daha da güçleşmektedir. “Meslek seçmek, hayat biçimini seçmektir ve mesleğini tanımak kariyerine bilinçli başlamaktır” düşüncesinden hareketle öğrencilerimize okudukları programlar ve kariyerlerini gerçekleştirecekleri meslekler hakkında yardımcı olabilmek amacıyla Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, “Mesleğimi Tanıyorum” Etkinlikleri gerçekleştirdi.

Çeşitli meslek gruplarından mesleğinde uzman ve popüler kişilerle öğrencileri buluşturarak mesleki deneyimlerini öğrencilere aktarma fırsatı sunan Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, insan kaynakları maliyetlerini düşürmek ve ülke ekonomisine katkı sağlama konusunda Ülkemizin önde gelen firmalarını öğrencileri ile bir araya getirdi.

Üç adımda gerçekleşen “Mesleğimi Tanıyorum” projesinin ilk adımında Meslek Yüksekokulumuz öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleşen bilgilendirme semineri düzenlendi. İkinci adımda, Meslek Yüksekokulumuzda bulunan 19 gündüz ve 4 ikinci öğretim programında öğrenim gören öğrencilere mesleğinde uzman firma yetkilileri tarafından meslek seçimleri, mesleklerin gerektirdikleri şartlar, çalışma ortamı, seçilen mesleğin maddi ve manevi tatmini gibi önemli başlıkları içeren seminerler verildi. Son olarak üçüncü adımda ise; eleman.net, kariyer.net ve Adecco gibi sektöründe öncü firmalarının uzmanları tarafından, Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerine CV Hazırlama, mülakat teknikleri ve iş başvuru süreçleri ile ilgili interaktif seminerler gerçekleştirildi. Böylece öğrenciler iş hayatına atılmadan önce yapılması ve yapılmaması gerekenleri yetkili kişilerle fikir alışverişinde bulunarak ve provalarla deneyimlerken, iş hayatına girdiklerinde sektörün kendilerinden neler beklediğine dair önemli bilgiler edindiler.

Sanayinin ihtiyacı olan nitelikli işgücüne sahip bireyler yetiştirmek hedefiyle tüm programlarıyla meslek odaklı eğitim amacıyla hareket ettiklerini dile getiren Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ebru ADIGÜZEL TUNABOYLU, ilgili programlarda okuyan öğrencilerimizin mesleklerini tam anlamıyla tanımalarının bireyin hayatına dokunmak olduğunu vurgulayarak, eğitimlerinin meslek odaklı eğitim ve sanayi – meslek yüksekokulu iş birliği içerisinde nitelikli işgücü yetiştirmeye devam edeceklerini belirtti.

ABONE OL