İSRAİL BASINI: BAZI ASKERİ YETKİLİLER, GAZZE'YE YÖNELİK OPERASYONUN DURDURULMASINI İSTİYOR

Dünya Pazar 16 Mayıs 2021 13:28

İsrail ordusundaki bazı üst düzey askeri yetkililerin, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik askeri operasyonun durdurulmasını ve ateşkes yapılmasını istediği belirtiliyor.

İsrail basını: Bazı askeri yetkililer, Gazze'ye yönelik operasyonun durdurulmasını istiyor

İsrail'in Walla News gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Benny Gantz görünüşte Gazze'ye yönelik operasyonu devam ettirme konusunda hemfikir iken, savunma kuruluşu ve ordudaki üst düzey bazı yetkililer kapalı kapılar ardında "şu anda doğru olanın, operasyonun sona erdirilmesi ve ateşkes için çalışılması" olduğunu ifade ediyor.

Adı açıklanmayan söz konusu askeri yetkililer, İsrail'in operasyonu sürdürmenin bedelini ödediğini ve kimsenin girmek istemediği bir kara manevrası riskini alabileceği görüşünü dile getiriyor.

İsrail'deki bazı savunma birimi, kara manevrasına Hamas'ın beklenmedik bir karşılık vermesinden endişe ettiklerini ifade ederken, askeri yetkililer de İsrail'in (Gazze'deki) saldırılarının etkinliğinin azaldığını düşünüyor.

Walla News'in haberinde ayrıca Hamas'ın çatışmalara yaklaşık 14 bin roketle girdiği ve bunun da onlara yaklaşık 60 gün roket atma imkanı verdiği kaydedildi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırdığı için gelecekte meşruiyetini kaybetme endişesine de yer verilen haberde, "Hamas'ın askeri kanadının komutanı Muhammed ed-Dayf, ülke genelinde ulaşılabilecek her bölgeye roket fırlatmaya karar verdikten sonra İsrail'e karşı yeni bir denklem ortaya koymayı başardı." ifadeleri kullanıldı.

"ABD baskısı nedeniyle İsrail Gazze'de ateşkesi gözden geçiriyor"

Times Of Israel gazetesinde yer alan haberde, başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere Washington yönetiminin İsrail'e, Gazze'ye düzenlenen saldırılardaki sivil kayıplar nedeniyle endişelerini dile getirdiği belirtildi.

Haberde, ABD'li yetkililerin İsrail'e Gazze'ye yönelik saldırıları sonlandırması çağrısı yaptığı ifade edildi.

Gazze'ye yönelik saldırıların ele alınacağı bugünkü güvenlik kabinesi toplantısı öncesi Walla News'e konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili ise uluslararası baskılar ve ABD'den gelen çağrılar nedeniyle Tel Aviv yönetiminin ateşkese varılmasına yönelik sürece başlayacağını söyledi.

Söz konusu yetkili ateşkese varılması için Mısır'ın İsrail ile Gazze'deki Filistinli direniş grupları arasında ara buluculuk rolünü üstleneceğini dile getirdi.

Biden, biri dün olmak üzere 10 Mayıs'tan bu yana iki kez İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşmüştü.

Netanyahu ise dün yaptığı açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırıların devam edeceğini söylemişti.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, 47'si çocuk, 29'u kadın olmak üzere 174 Filistinli hayatını kaybetti.

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR