İNDİRİMLİ ELEKTRİK İÇİN 5 ARALIK'A KADAR İMZALARI ATIN UYARISI

Ekonomi Perşembe 03 Aralık 2020 06:00

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK) yayımlanan serbest tüketici hakkındaki, yine son kaynak tedarik tarifesi hakkındaki tebliğlere göre tarımsal sulama, sanayi, ticarethane abone gruplarında 1 Ocak 2021'den itibaren indirimli elektrik alabilmek için son tarih, 5 Aralık!

İNDİRİMLİ ELEKTRİK İÇİN 5 ARALIK'A KADAR İMZALARI ATIN UYARISI

Elektrik tedarik şirketleri tarafından kurumlara ve ticarethanelere vaat edilenler ile sözleşmenin örtüşüp, örtüşmediğine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunan KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, “Avantajmış gibi görünen, anlaşılması ve takibi zor olan ön koşullar, kurumlar ve ticarethaneler tarafından iyi değerlendirilmeli. Yakın takip yapılıp yapılamayacağına, önerinin pratikte uygulanabilirliğine dikkat edilmeli. Sözleşmede avantajmış gibi görünüp, pratikte uygulanamadığı için dezavantaja dönüşebilecek maddelerden uzak durulmalı!” dedi.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yayımladığı elektrikte son kaynak tarifesinin düzenlenmesi hakkında tebliğe göre, son kaynak tedarik tarifesi tüketim limitinin üzerinde enerji tüketen sanayi, ticarethane, tarımsal sulama aboneleri ulusal tarifelerden değil son kaynak tedarik tarifesindeki fiyatlama ve yine o fiyatlamadaki katsayıdan elektrik alacaklar. Oysa çok çok daha düşük katsayı yada fiyatlarla enerji tedarik edebilirler.

- Yapmayan, ciddi maddi kayıp yaşayacak

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeni koşul ve avantajlarla enerji tedarik etmek isteyen, tüketimi serbest tüketici limiti üzerindeki tüm tarımsal sulama, sanayi ve ticarethane abone grupları en geç 5 Aralık’a kadar bir tedarik şirketi ile indirimli elektrik tedarik sözleşmesi imzalamalı diyen KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, “Bu konuda girişim yapmayan kurumlar, elektriği eski tarifeden almaya devam edecek. Tarımsal sulama, sanayi kuruluşları ile ticarethaneler 5 Aralık tarihine kadar kararlarını verip, indirimli serbest tüketici sözleşmesi imzalamalı. Bunu yapmazlarsa indirimden faydalanamayacak, ciddi maddi kayıp yaşayacaklar. Bu kuruluşlar, ulusal tedarik tarifelerinden değil, ikili anlaşmalarla bizim gibi tedarik şirketlerinden daha uygun koşullarda enerji alabilirler. Bu kadar önemli bir konu son güne bırakılmamalı!” ifadelerini kullandı.

Öncelikli ihtiyaçlar dikkate alınarak anlaşma yapılmalı!

Karayurt, kurum ve ticarethaneler açısından tedarik şirketi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle özetledi:
“Teklifleri mümkün olduğunca belli bir standart, belli bir şablonda talep etmeleri, karşılaştırma yapmaları gerekiyor. Farklı tedarik modellerini iyice araştırarak önerileri dikkate almalılar. Mesela fiyata duyarlı iseler başka, bütçe hassasiyetleri yüksek ise başka, alacakları hizmetin kalitesi kritikse, sürekli destek ihtiyacı duyuluyorsa başka noktalara dikkat edilmeli. En ucuzaihtiyaçları varsa maliyet bazlı bir model olan PTF, YEKDEM bazlı fiyatlama yerinde olacaktır. Bir ulusal organizasyondan örnek vermek gerekirse, Türkiye geneline yayılmış 2 bin şubesi olan bu organizasyonun şubelerini sağlıklı yürütebilmesi için enerji şirketinin desteği şart! Bu noktada, seçimde hizmet kalitesi ön planda olmalı.”

 

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR