EN GÜÇLÜ TUR STARTA HAZIR

Spor Cumartesi 10 Nisan 2021 09:30

Pazar günü Nevşehir'de ilk etabı gerçekleştirilecek olan 56.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun basın lansmanı yapıldı.Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı,"Şimdiye kadar yapılan en güçlü TUR'u koşacağız"dedi.

EN GÜÇLÜ TUR STARTA HAZIR

MUSTAFA YAŞAR | NEVŞEHİR

Bu yıl 11-18 Nisan'da 56'ncısı düzenlenecek ve 25 takımın katılacağı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım toplantısı Nevşehir'de yapıldı.Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, AK Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Yarış Direktörü Roland Hofer ile federasyon asbaşkanı Berat Alphan'ın katıldığı basın toplantısında konuşan Vali İnci Sezer Becel, Kapadokya'nın 2016'da da turun bir etabına ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, "Anadolu'nun merkezinde yer alan, Türkiye'nin popüler ve kendine özgü turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir, muhteşem doğası, eşsiz güzellikteki vadileri, peribacaları, kayalara oyulmuş yerleşim yerleri, açık hava müzeleri ve yeraltı şehirleriyle her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan önemli bir turizm merkezi. İlimiz her yıl turizm, tanıtım, kültürel ve spor gibi birçok alanda çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmakta. 2016'da ilimizde gerçekleştirilen 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, tanıtımımıza büyük katkılar sağladı. 56'ncı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Nevşehir-Kapadokya etabı da ilimiz için büyük önem arz eden organizasyonlardan biri olacak." dedi.

'TUR ŞEHRİMİZİ TAÇLANDIRACAK'

Nevşehir'in Avrupa Başkentleri ve Spor Şehirleri Federasyonu tarafından "2021 Avrupa Spor Kenti" ilan edildiğini hatırlatan Vali Becel, "2021 Avrupa Spor Kenti unvanı, tanıtımının yanı sıra Nevşehir'in sadece kültür turizmi değil spor ve sağlık turizminde de var olduğunu ortaya koyacak ve önemli katkılar sağlayacak. Bu unvan, şehrimizde yapılan tüm sportif organizasyonları taçlandıracak ve kentimizin marka değerini artıracaktır." diye konuştu.

'3-3.5 MİLYAR KİŞİYE ULAŞACAK'

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun dünyada öneminin artarak sürdüğünü, Türkiye için de çok önemli olduğunu söyleyen Federasyon başkanı Erol Küçükbakırcı, "55 yıl önce başlatılan Bisiklet Turu'nda koşanlardan biri de benim. TUR ülkemizin ve dünyanın önde gelen organizasyonlarından biri oldu. Her geçen gün önemi artarak devam eden bir organizasyon haline geldi. Şimdiye kadar yapılan en güçlü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu koşacağız."ifadelerini kullandı. TUR'un dünya genelinde 3 milyardan fazla insana ulaşabileceğini aktaran Küçükbakırcı, "Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ülkemize büyük kazanımları var. Turumuz önceden Eurosport 2 kanalından yayımlanıyordu. Bunu Eurosport 1'e aldırdık. Böylece dünya genelinde 700 milyon konuta gireceğiz. Dünyada 3-3,5 milyar insan izleyececeği bu yarışın geri dönüşü muhteşem oluyor." diye konuştu.

'MÜKEMMEL BİR YARIŞ OLACAK'

 UCI Yarış Direktörü Hofer ise Türkiye'nin yine mükemmel bir organizasyona imza atacağına inandığını söyledi.Sözlerine Türkçe olarak "Günaydın hanımefendiler, beyefendiler." diye başlayan Hofer, "Bir kez daha Türkiye'ye gelmekten mutluluk duyuyorum. Yine mükemmel bir yarış ve etaplar bizi bekliyor. İnanın buraya gelmekten çok ama çok mutluyum. Bu pandemi döneminde bu kadar ülke, takım ve sporcunun katılımını sağlamak hiç kolay değil." ifadelerini kullandı.Hofer, sözlerini yine Türkçe "Herkese başarılar diliyorum." diyerek bitirdi.

'Fark et, bisiklet araçtır'

Basın toplantısında Nevşehir-Kapadokya etabıyla başlayacak TUR 2021'in Konya-Konya, Beyşehir-Alanya, Alanya-Kemer, Kemer-Elmalı (Göğübeli), Fethiye-Marmaris, Marmaris-Turgutreis ve Bodrum-Kuşadası etapları hakkında bilgileri Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı ve yarış direktörü Berat Alphan verdi. Alphan, bu yıl organizasyon kapsamında "Fark et, bisiklet araçtır" sloganını ön plana çıkardıklarını söyledi.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR