Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 02.03.2024 17:00 Güncelleme: 02.03.2024 18:56

Doğan: Teknolojinin sağladığı küresel büyüme kapsayıcı olmalı

Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, 2 Mart Cumartesi günü Antalya Diplomasi Forumu'nda katıldığı "Uluslararası Ticaret, Bağlantısallık ve Karşılıklı Bağımlılık" konulu yuvarlak masa oturumundaki konuşmasında küresel ticaret ve teknolojiye dayalı ticaretin geleceği üzerine görüşlerini paylaştı.
Doğan: Teknolojinin sağladığı küresel büyüme kapsayıcı olmalı

Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, 2 Mart Cumartesi günü Antalya Diplomasi Forumu’nda katıldığı “Uluslararası Ticaret, Bağlantısallık ve Karşılıklı Bağımlılık” konulu yuvarlak masa oturumundaki konuşmasında küresel ticaret ve teknolojiye dayalı ticaretin geleceği üzerine görüşlerini paylaştı.

Küresel ticaretteki yavaşlamanın durgunluktan ziyade coğrafi ayrışma ve siyaset temelli olduğunu dile getiren Hanzade Doğan, dünya ekonomisinin yapısal bir değişimle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Hanzade Doğan, küresel ticaret anlayışının, mal ve hizmet ticaretinden ziyade veri, yazılım, teknoloji ve yeni teknolojiler tabanlı hizmetlere doğru genişletilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Teknoloji geliştirme ve yaratımı tüm ülkelere açık olmalı. ‘Big Tech’ olarak da bilinen büyük teknoloji şirketleri, teknoloji odaklı küresel refahın geleceği için yapısal bir tehdit olma riski taşıyor. ‘Big Tech’, teknoloji milliyetçiliğinin aracı haline gelmiş durumda.”

Big Tech şirketlerinin çok büyük ölçüde bilgi/veri biriktirdiklerine dikkat çeken Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, bu birikimle kamuoyunu etkileme hatta seçimlere bile etki etme gücüne sahip olduklarını dile getirerek, “Teknoloji tabanlı küresel büyümenin kapsayıcı olması için tüm toplumların bu sürecin bir parçası olması zorunlu. Bu firmaların ağ etkileri ve finansal güçleri sayesinde etki kapasiteleri çok artıyor. Bu durumda ülkelerin kendi ulusal teknoloji şirketlerini çıkarmaları oldukça güç bir hale geliyor. Bu da kapsayıcı küresel teknoloji ve dijital ticaretin geleceği için sağlıksız bir ortama işaret ediyor.

Teknoloji yaratımını ve yatırımını hem jeopolitik aşırılıklardan hem de Big Tech'in aşırılıklarından kurtarmamız gerekiyor. Bu alana yeni girenlere ve görece daha küçük ülkelerdeki oyunculara küresel ilerlemeye katkıda bulunmaları için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde adil bir rekabet ortamı sağlanması büyük önem taşıyor. Sorumlu teknoloji uygulamaları; küresel ticaret, entegrasyon, verimlilik, büyüme ve barış için temel olacaktır” şeklinde konuştu.