TT_Po1

​'DELİ YUSUF' RAFLARI DOLDURDU

Kültür Sanat Cuma 15 Aralık 2017 03:00

Yazar Gürbüz Azak'ın ilk romanı "Deli Yusuf" adlı kitabının 2'inci baskısı Mihrabad Yayınları'ndan çıktı.

​'Deli Yusuf' rafları doldurdu

Yazar Gürbüz Azak'ın ilk romanı "Deli Yusuf" adlı kitabının 2'inci baskısı Mihrabad Yayınları'ndan çıktı. 

Tamamen gerçek olayların yer aldığı roman, ilk çıktığı dönemde oldukça ses getirdi. Yazar Azak, Deli Yusuf romanı hakkında şu ifadeleri kullandı: "Bu benim ilk romanım. 

Iyi de, ne gerek vardı diyebilirsiniz, anlatayım: 1950, Demokrat Parti’nin iktidar yılı. Bu partiyi iktidara taşıyanlar, nesiller boyu itilip kakılan kesimdi. Ünlü okumuşların, üniversite hocalarının, varlıklıların, eşrafın, gazetecilerin boya çaldığı, iftiraya boğduğu günlerde bizim insanımız önü alınmaz bir hevesle Demokrat Parti için çırpındı, onu sahiplendi. 

Hatta bu yolda fena hırpalandı. 

Ben, bu inanılmaz 1950 zaferini gerçekleştiren insanların tam ortasında idim. Çocuk aklımla onlardan oldum ve çekilmez çileleriyle sarsıldım. 

Olayların tamamı gerçek. 

Bana sadece sıraya koymak düştü. 

Romanımı, Türk milletini küçümseyenlere atılmış bir tokat sayabilirsiniz. Veya, bir inanılmaz bayram sonrası gene işine gücüne dönen Şoför Âkiflere, Terzi Hulûsilere, Kalaycı Receplere, Deli Yusuflara, Sarhoş Tahirlere sıcak bir teşekkür. 

Bu roman, yazılmamışın ardına düşüştür." (Gürbüz Azak, Deli Yusuf, 2'inci Baskı, Mihrabad Yayınları, İstanbul 2017, 208 Sayfa)