VF_Detay

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 'TERÖRİST UNSURLARIN SÜREÇTEN DIŞLANMASI ÖNCELİĞİMİZ'

Güncel Çarşamba 22 Kasım 2017 19:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'deki Suriye zirvesine ilişkin, "Terörist unsurların süreçten dışlanması, Türkiye olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam etmektedir. Terör örgütü ile aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklememelidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Terörist unsurların süreçten dışlanması önceliğimiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Sanatoryum Rus'ta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye konulu üçlü zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararında tanımlandığı üzere, Suriye halkının öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir siyasi sürecin hayata geçirilmesine yardımcı olmak husunda görüş birliğine varmış bulunuyoruz." dedi.

"Başarı tarafların tutumuna bağlı"

Ortak açıklamanın, iş birliğinin esaslarını yansıtan ilk adım olduğuna işaret eden Erdoğan, "Ancak bu çabanın başarısı başta rejim ve muhalefet olmak üzere tarafların tutumuna bağlıdır." dedi.

Erdoğan, "Ülkelerimiz arasındaki bu verimli işbirliğinin tüm bölgeye olumlu etki yapmasını, bölgedeki gerginlikleri ve mezhebi ayrışma riskini azaltmasını ümit ediyoruz." diye konuştu.

"Terörist unsurlar süreçten dışlanmalı"

Türkiye'nin, Suriye konusundaki çabaları destekleyeceğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile ülkemizin milli güvenliğine kasteden terörist unsurların süreçten dışlanması, Türkiye olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir. Milli güvenliğimize kasteden bir terör örgütü ile aynı çatı altında olmamızı, aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklememelidir."

Erdoğan, "Uluslararası toplumun tüm sorumlu üyelerini çabalarımızı desteklemeye davet ediyorum." diye konuştu.

"Eli kanlı çeteyi meşru aktör olarak göremeyiz"

Suriye'nin toprak bütünlüğünün önemine dikkati çeken Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine bağlılığımızı ifade ediyorsak, bu ülkeyi bölmeye çalışan eli kanlı bir çeteyi meşru bir aktör olarak göremeyiz." dedi.

Putin: Suriye Ulusal Diyalog Kongresi düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Putin ise zirvede, Suriye’nin sosyal ve ekonomik açıdan yeniden inşasını istişare ettiklerini belirterek, “Türkiye, İran ve Rusya, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması konusunda mutabık kalmıştır." diye konuştu.