CARREFOURSA, KİŞİ BAŞI BALIK TÜKETİMİNİ ARTIRMAYA ODAKLANDI

Ekonomi Cumartesi 26 Kasım 2022 07:00

CarrefourSA Üst Yöneticisi Kutay Kartallıoğlu, "Su ürünleri alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Oyunu kuran ve geleceğin trendlerine yön veren şirket olarak en doğrusunu yapmak üzere çalışıyoruz." dedi.

CarrefourSA, kişi başı balık tüketimini artırmaya odaklandı

CarrefourSA Üst Yöneticisi Kutay Kartallıoğlu, "Su ürünleri alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Oyunu kuran ve geleceğin trendlerine yön veren şirket olarak en doğrusunu yapmak üzere çalışıyoruz." dedi.

CarrefourSA balık perakendeciliğinde 2022’de yüzde 120 büyüdü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Carrefour Grubu ile Sabancı Holding ortaklığında kurulan CarrefourSA, organize perakende sektörünün öncü markası olmaya devam ediyor. 2023'te Türkiye’de 30'uncu yılını kutlamaya hazırlanan CarrefourSA, 'Doğrusu' söylemiyle, Türkiye’de yeni nesil market vizyonuyla sektörde faaliyet gösteriyor.

Bugüne kadar balık tüketimini artırmak amacıyla tedarik zincirinin genişletilmesinden satın alma hacminin artırılmasına, lojistik sisteminin yenilenmesinden balık reyonlarının değişimine ve bu reyonların bulunduğu mağaza sayısının artırılması gibi pek çok farklı yatırıma imza atan şirket, Türkiye’de kişi başı su ürünleri tüketimini çok daha yukarılara çıkarmayı, 2023 ve sonrasında da Türkiye’nin en iddialı balık perakendecisi olmayı sürdürmeyi hedefliyor

- Balık satışlarının ciro içindeki payı artıyor

Taze sebze ve meyvenin yanı sıra taze et satışlarında da fark yaratan CarrefourSA, balık ve deniz ürünlerinde sektöre sunduğu ilklerle Türkiye’nin en büyük balık perakendecisi unvanını koruyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CarrefourSA Üst Yöneticisi (CEO) Kutay Kartallıoğlu, CarrefourSA’nın su ürünleri alanındaki yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini, oyunu kuran ve geleceğin trendlerine yön veren şirket olarak en doğrusunu yapmak üzere çalıştıklarını ve perakendenin bugününü olduğu gibi geleceğini de kurguladıklarını kaydetti.

43 farklı ilde 850’den fazla mağaza ile yılda 160 milyon müşteriyi ağırlayan en CarrefourSA’nın taze sebze-meyvenin yanı sıra et ve balık satışında da güçlü kasları olduğunun altını çizen Kartallıoğlu, özellikle su ürünleri ve balık konusunda kendi sektörlerinin lideri oldukları ve bugün Türkiye’nin en büyük balık perakendecisi konumunda bulunduklarını aktardı.

- 2022 hedefi 12 bin ton satış

Kutay Kartallıoğlu, 2022 itibarıyla balık satışı gerçekleştirilen market sayısını 405’e çıkardıklarını, balık konusunda iddialarını her yıl güçlendirerek devam ettirdiklerini ve bu alanda yaptıkları yatırımları sürdürdüklerini bildirdi.

En son İzmir ve Antalya’da 2 yeni su ürünleri deposu açtıklarını belirten Kartallıoğlu, 'Gebze’deki depomuzla birlikte toplam 3 su ürünleri depomuzdan müşterilerimize yıl boyunca doğru kalitede balığı doğru fiyata sunuyoruz. Bugüne kadar yaptığımız 30 milyon TL'lik yatırım ve bu alandaki 400 uzman çalışanımızın katkısıyla çok iyi bir sezon geçiyoruz. Geçtiğimiz yıla oranla bu alanda büyümemiz bu yıl yüzde 120’yi aştı. Balıkta 2022’yi 1 milyar TL ciro ve 12 bin ton satış ile kapamayı hedefliyoruz.

Balık, bizim ‘Doğrusu’ anlayışımızın simge ürünlerinden bir tanesi. Son yıllarda balığın bu artan payının en önemli unsuru müşterilerin duyduğu güven. Bunu sağladığımız için çok mutluyuz ama bu yolda daha gidecek çok yolumuz olduğunu da biliyoruz. 2023 ve sonrasında da Türkiye’nin en iddialı balık reyonuna sahip gıda perakendecisi olmayı sürdüreceğiz.' ifadelerini kullandı.

Kartallıoğlu, sürdürülebilirlik konusunun CarrefourSA için sadece çevreden ibaret olmadığının altını çizerek, 'Carrefour sürdürülebilirlik anlamında dünyada öncü bir marka. Türkiye’de de hakim ortağımız Sabancı grubu sürdürülebilirlik alanında öncü çalışmalara imza atıyor. Biz de bu iki kurucu ortağımızın sürdürülebilirlik anlayışlarını titizlikle uyguluyoruz.

Bu kapsamda cinsiyet eşitliği bizim için çok önemli. Balık alanında yaptığımız yatırımların en önemlilerinden biri de kadın balıkçılarımıza yaptığımız yatırım. Hayata geçirdiğimiz kadın ustalar programı kadınların farklı meslek alanlarında istihdam edilmelerini sağlıyoruz. Hedefimiz 3 yıl içinde CarrefourSA balık reyonlarını daha fazla kadın çalışana teslim etmek.' dedi.

- 'Deniz ürünlerinde de Doğrusu CarrefourSA’da'

Türkiye’de kişi başı et ve balık tüketiminde Avrupa ortalamalarının oldukça altında seyrettiğini ifade eden Kartallıoğlu, şunları kaydetti:

'TÜİK verilerine göre Türkiye’de kişi başı su ürünleri tüketimi yıllık 6 kg civarında. Oysa Avrupa’da bu rakam 22 kg’a kadar çıkıyor. Orta Doğu ülkelerinde bile ortalamanın 10 kg civarında olduğunu biliyoruz. Bunda fiyat ve satın alım gücünün etkisi olduğunu söyleyebiliriz ancak asıl konu tüketim alışkanlığında başlıyor. Hedefimiz bu sağlıklı gıdaya güvenilir bir şekilde ve doğru fiyatlandırma ile erişimi artırmak. Türkiye’nin balık tüketimini çok daha yukarıya taşımak. Balık tüketimini artırabilmenin yolu 12 ay boyunca sürdürülebilir üretimden geçiyor.

Bu vesileyle üreticilerle iş birliği yaparak sürdürülebilir fakat kontrollü bir üretim yaptırıyoruz. Kontrollü üretim adına hem balıklarda hem suda sürekli olarak kimyasal kalıntı miktarlarını veya mikrobiyolojik değerleri denetliyoruz. Bunların yanı sıra periyodik denetimler gerçekleştiriyoruz. Yerine ve iklimine uygun olarak üretilen tüm ürünler, bağımsız denetçiler tarafından da denetlendikten sonra raflardan tüketicilere ulaştırılıyor. Önümüzdeki dönemde de farklı iş birlikleriyle deniz ürünlerindeki öncü konumumuzu daha güçlendireceğiz. CarrefourSA olarak balıkta da doğru üreticiden doğru ürünü temin ederek, doğru hizmet anlayışı ile doğru fiyata sunuyor olmak hedefiyle yatırımlarımıza devam edeceğiz.'

- 'Av ve boy yasaklarına uyuyoruz'

CarrefourSA Kategori Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinçer de 'Tazesi ya denizde ya da CarrefourSA’da' söylemiyle perakende sektöründeki balık satışında her geçen gün büyüdüklerini, balık satışlarının yaklaşık yüzde 70’inin üretim balıkları, yüzde 20’sinin av balıkları ve yüzde 10’nun işlenmiş ve marine ürünlerinden oluştuğunu kaydetti.

Balıkları kaynağından almaya özen gösterdiklerini belirten Dinçer, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Bunu yaparken en büyük felsefemiz kaliteden ödün vermemek.Özellikle çiftliklerde kontrollü üretimle sürdürülebilirlik kriterlerine önem veriyoruz. Av ve boy yasaklarına uyarak balıkçılarımızdan aldığımız balıkların lojistiğini en doğru şekilde planlıyor, müşteriye de en uygun fiyatla ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra deniz yaşamının sürdürülebilirliği için de çalışmalarımız devam ediyor.

Bu kapsamda Turmepa ve ÇEVKO ile projelerimiz sürüyor. Sudaki yaşam da karadaki yaşam kadar değerli. Bu yüzden sadece CarrefourSA çalışanları değil iş ortaklarımızı da dahil ettiğimiz bu süreçleri daha da yoğunlaştıracağız. Bunu sadece şirket değil bir vatandaşlık görevi olarak görüyoruz.'

- Yılın yıldızı palamut

Dinçer, bu sezonun CarrefourSA için çok iyi geçtiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Sezon etkisiyle birlikte palamutun fiyat ve tonaj olarak iyi başlaması, raflara da hareketlilik getirdi. Buna ek olarak üretim balıklarındaki kampanya ve indirimler de satışları olumlu etkiliyor. En çok satış yapılan balığın palamut. Palamutu, çipura, levrek ve somon onu takip ediyor. Deniz balıklarında fiyat ve bulunabilirlik tüketicinin tercihini de etkiliyor. Palamut, lüfer ve hamsi bu kriterlere göre listede yer değiştirebiliyor.

En çok balık sattığımız iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya. CarrefourSA olarak balığı sadece reyonlarımızda satmakla kalmıyoruz. Diğer e-ticaret mecralarından farklı olarak CarrefourSA online mağazamız, taze sebze-meyve ve et gibi deniz ürünleri ve balık satışlarında da fark yaratıyor. Ayrıca mevcut 14 Lezzet Arası restoranımızda da balık, en çok tercih edilen ürünler arasında.'

 

 

 

 

ABONE OL