BSH EV ALETLERİ GRUBU'NDAN 2022'DE 15,9 MİLYAR AVRO CİRO

Ekonomi Perşembe 30 Mart 2023 07:00

BSH Üst Yöneticisi Dr. Matthias Metz, "Portföy çeşitliliğimiz sayesinde farklı pazarlardaki fırsatları yakalayarak büyüme trendini tüm bölgelerde gösterdik. 2023 hedefimiz, tüm faaliyet alanlarımız ve ürün kategorilerinde kârlı büyümeyi sürdürebilmek." dedi.

BSH Ev Aletleri Grubu'ndan 2022'de 15,9 milyar avro ciro

BSH Üst Yöneticisi Dr. Matthias Metz, "Portföy çeşitliliğimiz sayesinde farklı pazarlardaki fırsatları yakalayarak büyüme trendini tüm bölgelerde gösterdik. 2023 hedefimiz, tüm faaliyet alanlarımız ve ürün kategorilerinde kârlı büyümeyi sürdürebilmek." dedi.

BSH Ev Aletleri Grubu, 2022 yılını 15,9 milyar avro ciro ile kapattı.

Ev aletleri üreticisi BSH Ev Aletleri Grubu, 2022 yılına ilişkin finansal sonuçlarını çevrim içi olarak düzenlenen global basın toplantısı ile açıkladı.

Paylaşılan verilere göre, faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde büyüme gösteren BSH'nin yıllık büyüme oranı yüzde 2,5 oldu. Döviz kuru etkilerinden ayrı düşünüldüğünde ise büyüme yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.

BSH Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Matthias Metz, toplantıda yaptığı konuşmada, zorlu bir dönemde çok güçlü sonuçlar elde ettiklerini belirterek, "Portföy çeşitliliğimiz sayesinde farklı pazarlardaki fırsatları yakalayarak büyüme trendini tüm bölgelerde gösterdik. 2023 hedefimiz, tüm faaliyet alanlarımız ve ürün kategorilerinde karlı büyümeyi sürdürebilmek." diye konuştu.

Önceki iki yılda pandemi nedeniyle tüketici ürünlerine artan talebin artan enflasyonla birlikte gerilemeye başladığını aktaran Metz, şunları kaydetti:

"Tedarik darboğazı, ham madde fiyat artışları, artan lojistik ve enerji maliyetleri gibi şartlar eşliğinde şekillenen 2022 yılında tüm bu koşullara rağmen başarılı sonuçlara imza attık. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın bağlılığı, güçlü global marka portföyümüz, yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz, çalışanlarımızın özverisi sayesinde 2022 yılında da çok iyi bir performans gösterdik. 2023 hedefimiz, faaliyette bulunduğumuz tüm bölgelerde ve ürün kategorilerinde karlı büyümemizi sürdürmek. Artan enerji, malzeme ve iş gücü maliyetlerini yönetirken aynı zamanda tedarik zincirimizin daha da güçlenmesini sağlamaya yoğunlaşacağız.

Gelecekteki büyüme yolculuğu için de rotayı oluştuduk. Ana odağımız farklı pazarlardaki yerel ihtiyaçları anlamak, tüketicilerin beklentilerini karşılayan ev aletleri geliştirmek ve üretmek, evlerdeki yaşam kalitesini iyileştirmek. Bizim için yerel pazarlara yakınlık ve uluslararası büyüme, birlikte yürütülen süreçler. Aynı zamanda global alandaki mevcudiyetimizi daha da geliştiriyoruz."

Metz, 2024'ten itibaren Kuzey Amerika pazarına yönelik pişirici ürünlerini Meksika'daki yeni fabrikalarında üretmeye başlayacaklarını belirterek, "Aynı zamanda Asya-Pasifik ve Afrika bölgelerinde de yatırımlarımız sürüyor. Hindistan, Chennai'deki üretimimizi genişlettik. Geçen hafta Mısır’da yeni fırın fabrikamızın temel atma törenini gerçekleştirdik. Bu adımla, Afrika kıtasındaki işlerimizi daha da büyütüyoruz." dedi.

- Ciro ve çalışan sayısında artış

BSH Finanstan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi (CFO) Gerhard Dambach ise tüm dünyadaki çalışan sayısının yüzde 1'lik artışla 63 bine çıktığını vurgulayarak, "Zorlu zamanlarda istihdamımızı korurken sadece ciro bazında değil, çalışan sayısı bazında da büyüme başarısını gösterdiğimiz için gurur duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

BSH'nin Türkiye'den yönetilen Gelişen Pazarlar Bölgesi CEO'su olarak görev yaptıktan sonra global yönetim ekibindeki yeni düzenlemelerle birlikte 1 Ocak 2023 itibarıyla BSH Satış ve Hizmetlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Rudolf Klötscher de BSH'nin pazardaki mükemmel pozisyonunu başarıyla koruyarak Avrupa'nın 1 numarası olmayı sürdürdüğünü söyledi.

- Amerika Bölgesi yüzde 16'lık ile ortalamanın üzerinde büyüdü

Toplantıda verilen bilgilere göre, 2022 yılında, ABD ve Kanada'yı içeren Amerika Bölgesi yüzde 16'lık bir artışla bir kez daha ortalamanın üzerinde büyüme gösterdi. Özellikle Avrupa bölgesinde kendini hissettiren tedarik darboğazı ve yüksek enerji ve malzeme fiyatlarına karşın lider konumunu sürdüren BSH, yüzde 0,3'lük bir büyüme elde etti. Asya-Pasifik/Afrika bölgesinde ise yıllık yüzde 2'lik ciro artışı sağlandı. Çin, Kovid-19 salgınından kaynaklı kısıtlamalar nedeniyle yüzde 4 küçülürken, özellikle Hindistan ve Orta Doğu'da ortalamanın üzerinde büyüme gerçekleşti.

2022 yılında en güçlü mali büyüme, yıllık büyüme oranı yüzde 8,8 olan soğutucu ürünlerinden geldi. Bulaşık kategorisindeki büyüme ise yüzde 8 oldu. En güçlü ciroya sahip pişirici kategorisinde de yüzde 2,8'lik büyüme yakalandı. Bu kategoride bahar 2023 itibarıyla yeni bir fırın serisinin piyasaya sürülmesiyle bir gelişme daha bekleniyor. Çamaşır ürünlerinde yüzde 6, küçük ev aletlerinde ise yüzde 6,2'lik bir gerileme yaşandı.

BSH Müşteri Hizmetleri Bölümü ise kapsamlı hizmet portföyü ve 50 ülkede yaklaşık 15 bin çalışanın çabalarıyla cirosunu yüzde 2,2 artırdı. Cihazların tamirat işlemlerinin yüzde 83'ünü hemen gerçekleştiren BSH, Müşteri Tavsiye Skoru'nu (NPS) 2 puan artışla 73'e çıkardı.

- AR-GE'ye 840 milyon avro yatırım

Dijital dönüşüm stratejisini sürdüren BSH'nin bu yaklaşımı yatırım konularında da kendini gösterdi. Salgın öncesinde AR-GE'ye, toplam cironun yüzde 3,9'una karşılık gelen 628 milyon avroluk bütçe ayrılırken, bu oran yüzde 5,3 artışla 840 milyon avroya çıkarıldı.

2020 yılından bu yana tüm dünyadaki üretim merkezlerinde karbon nötr olarak faaliyet gösteren BSH, üretimde enerji verimliliğini artırıyor. 2022 yılında BSH tüm dünyada 230'u aşkın enerji verimliliği önlemiyle 33,4 GWh enerji tasarrufu gerçekleştirdi. Elektrik ihtiyaçlarını kendi ürettiği yeşil enerji ile karşılama konusunda giderek daha da iyi noktaya gelen şirket, 2030 yılında elektrik ihtiyaçlarının yüzde 100'ünü yeşil elektrik ile karşılamayı hedefliyor.

Tedarik zincirini daha sürdürülebilir hale getirmek isteyen ev aletleri üreticisi iş ortaklarıyla birlikte yeni geri dönüştürülmüş plastik ve yeşil çelik kullanımı gibi çözümler üzerinde çalışıyor. Mayıs ayında Avrupa'da satışa sunulacak yeni Bosch Yeşil Koleksiyonu buzdolaplarında bu çözümlerden yararlanıldı. Geri dönüştürülmüş, karbonu azaltılmış ve karbon nötr malzemeler kullanılan buzdolapları, geleneksel malzemelerle üretilen muadillerine göre 3'te 1 daha düşük karbon ayak izine sahip.

BSH, 2022 yılında da yenilikçi dijital ürün ve çözümleri müşterilerinin beğenisine sundu. Bosch ve Siemens'in yeni premium fırın serileri entegre kamerası ve yapay zeka teknolojisiyle tercih edilen kızarma derecesine göre yemekleri otomatik olarak hazırlıyor.

Çin pazarına sunulan hava kalitesi sensörüne sahip buzdolapları kötü kokuları hemen tespit ederek aktif oksijen yardımıyla buzdolabı içindeki havanın temizlenmesini, bakteri ve virüslerin yüzde 99'unun, kötü kokuların yüzde 90'ının ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bir gıda bozulduğunda kullanıcının cep telefonuna bilgi gönderiyor.

 

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR