TDV sağ 160x600
Halkbank Ekonomi

BAŞARILI TÜRK KADIN GİRİŞİMCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ekonomi Perşembe 19 Mayıs 2022 07:00

Küreselde büyümeyi hedefleyen 38 Türk kadın girişimcisi TİM-TEB Girişim Evi ve ABD Büyükelçiliği iş birliğinde Türkiye'de ilk kez düzenlenen Academy for Women (AWE) Kadın Girişimciler Akademisi'ni başarıyla tamamladı.

Başarılı Türk kadın girişimcileri ödüllendirildi

Küreselde büyümeyi hedefleyen 38 Türk kadın girişimcisi TİM-TEB Girişim Evi ve ABD Büyükelçiliği iş birliğinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen Academy for Women (AWE) Kadın Girişimciler Akademisi’ni başarıyla tamamladı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan Türk kadın girişimcileri ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell, TİM Başkanı İsmail Gülle ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici tarafından ödüllendirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür İşleri Dairesi tarafından 80 ülkede yürütülen ve 2019’dan bu yana 16 bin kadının işlerini büyüterek ekonomik etkisini artırmasına destek olan Kadın Girişimciler Akademisi (AWE- Academy for Women Entrepreneurship) programı bu yıl ilk kez Türkiye’de TİM-TEB Girişim Evleri bünyesinde uygulandı. Türkiye’deki programa katılma hakkını elde eden, Türkiye’nin 7 farklı ilinde faaliyet gösteren TİM-TEB Girişim Evi’nin 38 kadın girişimcisi 8 ay boyunca mentorluk, eğitim, danışmanlık ve tanıtım desteği aldı. 10 Mayıs tarihinde ABD İstanbul Başkonsolosluğunda, İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell, TİM Başkanı İsmail Gülle ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici’nin katılımlarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde ise 2022 Haziran ayında gerçekleştirilecek Vivatech Paris etkinliğine ücretsiz katılma hak kazanan yazılım, yapay zeka, sağlık teknolojileri, IoT, gıda ve lojistik gibi farklı alanlarda teknolojik çözümler sunan başarılı kadın girişimciler açıklandı. AWE Kadın Girişimciler Akademisi’ne katılan TİM-TEB Girişim Evinin 38 kadın girişimcisi, Speed Mentoring etkinliklerine katılırken, MentorTalks’larda birbirinden değerli iş insanlarından tecrübe edinme fırsatı yakaladı. Aynı zamanda 38 kadın girişimcisi ABD pazarına açılma ve ihracat yapma konusunda özel eğitimler alırken hem ulusal hem de uluslararası ölçekte tanıtım destekleri gibi ayrıcalıklardan yararlandı.

- “Tekno Kadın Girişimciler Akademisi Programı, kurduğumuz girişim ekosisteminin verimliliğine ivme kattı”

AWE Kadın Tekno Girişimciler ödül töreni konuşmasında TİM Başkanı İsmail Gülle, “TİM-TEB Girişim Evi bünyesinde şimdiye kadar 212’si kadın girişimci olmak üzere bin 600’ün üzerinde girişimciye destek verdiklerini söyledi. Gülle, “Destek verdiğimiz kadın girişimcilerimiz bin 700’ü aşkın kişiye istihdam sağladı. Bu desteklerimizi ülke sathına yayıp, Türkiye’nin topyekûn kalkınmasına hizmet ediyoruz. TİM-TEB Girişim Evi bünyesinde ABD Büyükelçiliği ile Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattığımız Tekno Kadın Girişimciler Akademisi Programı, kurduğumuz girişim ekosisteminin verimliliğine ivme kattı. İki ülke arasındaki ortak projelerin bu ivmelenmeye ve ABD ile 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine hizmet edeceğine yürekten inanıyoruz. Girişimcimize şimdiye kadar verdiğimiz destekleri artırarak, daha fazla teknoloji girişimcimizi desteklemeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

- “Kadın girişimcilerimize desteklerimizi artırarak girişimcilik ekosisteminin daha da güçlenmesine katkılarımızı sürdüreceğiz”

Ödül töreninde konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “2013’ten bu yana TEB Girişim Bankacılığı ile Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcilere ulaşmak ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Banka olarak en çok gurur duyarak yaptığımız iş, girişimcilerimizi desteklemek. Çok aktif bir şekilde kadın girişimcilerle çalışıyoruz; bugün 30 bini ile aktif olarak çalıştığımız 70 binden fazla kadın ortaklı müşterimiz var. Bu bizim için önemli çünkü bir ekonominin kalkınabilmesi ve dünyada rekabet edebilmesi için kapsayıcılık oldukça önemli. Kapsayıcılığı toplumun bütününe yaymak için kadın girişimcileri daha çok desteklemek istiyoruz. Türkiye'deki kadın girişimciler dünyadaki rakiplerinden çok daha iyi, çok daha atılımcı ve çok daha dirençli, aynı zamanda daha iyi analiz yeteneklerine sahipler. TİM-TEB Girişim Evleri’nde hayata geçirdiğimiz AWE Tekno Kadın Girişimciler Akademisi Programı ile hem başlangıç evresinde hem de ticarileşmenin ileri seviyelerinde yer alan kadın liderliğindeki girişimlere ulaşarak büyümelerine destek olmayı amaçlamıştık. Bu programla 38 kadın girişimcimize mentorluk, danışmanlık, networking desteği verilirken, kurumsal firmalarla bir araya gelmeleri sağlandı. Kadın girişimcilerimize desteklerimizi artırarak girişimcilik ekosisteminin daha da güçlenmesine katkılarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

ABONE OL