ABD SEÇİMLERİNDEKİ BELİRSİZLİK VE KOVİD-19 NEDENİYLE DOLAR MÜCADELE EDİYOR

Dünya Çarşamba 28 Ekim 2020 06:59

Reuters'ın aktardığına göre, yatırımcılar gelecek haftaki ABD seçimleri öncesinde piyasayı izlerken, ABD doları ve diğer güvenli liman para birimleri, ikinci bir Kovid-19 dalgasıyla ilgili artan endişelere rağmen ilerleme kaydetmeye çalışıyor.

ABD SEÇİMLERİNDEKİ BELİRSİZLİK VE KOVİD-19 NEDENİYLE DOLAR MÜCADELE EDİYOR

Pazartesi günü, bir aydaki en yüksek borsa satışları ve tahvil rallisi görüldü, ancak döviz piyasası aktivitesi nispeten sessiz kaldı ve Salı günü erken saatlerde fiyat hareketleri sınırlı kaldı. Bununla birlikte, analistler yatırımcıların ABD, Rusya ve Fransa'nın koronavirüs enfeksiyonları için yeni günlük rekorlar kırmasının ardından açıkça temkinli davrandıkları konusunda uyardı. 3 Kasım'daki ABD Başkanlık seçimleri öncesinde pozisyon oluşturma konusundaki isteksizlik nedeniyle fiyatların fazla hareket etmediğini söylediler.

Başlangıçta düştükten sonra, Euro 1130 GMT ile yüzde 0.1 artarak 1.1818 $ EUR = EBS oldu.

Dolar endeksi ise 92.959 = USD'ye geriledi.

Analistler, Biden zaferini ve özellikle de Senato'nun Demokrat kontrolünü dolar için olumsuz olarak görüyor çünkü yatırımcı duyarlılığını ve daha riskli para birimlerine olan talebi artıracak büyük teşvik harcamaları sunulması bekleniyor.

Sterlin GBP = D3 bir gecede geriledi ancak salı günü tekrar 1.30 doların üzerine çıktı.

İngiltere ve Avrupa Birliği arasında bir Brexit ticaret anlaşması için görüşmeler devam ediyor, ancak analistler, bir anlaşma yapılması durumunda poundun çok fazla yükselmesinin muhtemel olmadığını söylüyor.

Opel_Aralık