Vakıf Katılım web
Siyaset - Politika Kaynak: Hibya Haber Ajansı 07.07.2024 16:00 Güncelleme: 07.07.2024 16:02

Erdoğan: Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşünde medya mensuplarının sorularını yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirme yaptı.
Erdoğan: Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşünde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, "UEFA'nın Merih'e verdiği 2 maç men cezası, açık söylemek gerekirse şampiyonaya ciddi manada gölge düşürdü. İzahı mümkün değil, tamamen siyasi bir karar." dedi.

Merih'e verilen bu cezanın Merih'in şahsına olmadığını aslında Türkiye'nin millet yapısına dönük verilmiş bir ceza olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Milli Takımımız kendilerine yapılan haksızlığa cevaplarını, sahada oynadıkları muhteşem futbolla verdiler.'' ifadelerini kullandı.

''Bence yerli futbolcularımızın önünü açmak lazım.'' diyen Erdoğan, çok fazla yabancı olmasının milli futbol için doğru bulmadığını belirtti.

Esed'e davette bulunacaklarını aktaran Erdoğan, ''Bu davetle Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir. Şimdi öyle bir noktaya geldik ki Beşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz.'' dedi.

Son olarak Erdoğan, İsrail'in çatışmalarını bölgeye yayma niyetinden vazgeçmeli vurgusunu yaparak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere Batılı ülkelerin bu noktada İsrail'e verdikleri destekten vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.