YENİ YIL KARARLARINIZ OLSUN

Yonca ORTAN 02 Oca 2022

Hepimiz hayatımızı daha iyi yaşamak istiyoruz.

Hepimiz hayatımızı daha iyi yaşamak istiyoruz. Bunun için yeni bir yıla adım atarken çoğumuz güzel kararlar alırız. Ancak bu yeni yıl kararlarını uygulamayı başaranlarımız azdır. Ama yine de yeni yıl kararları yazılmalı ve uygulanmalı! İşte size birkaç fikir.

Hobi edinin
Ne zamandır yapmak istediğiniz o hobilere vakit ayırmak için 2023’ü beklemeyin. 2022’de bu işi halledin. İstikrar sağlamak zorunda değilsiniz. Kendi üzerinizde bir baskı oluşturmayın. Sadece deneyin. Belki de çok seveceksiniz. Belki resim yapmak size iyi gelecek. Belki dansa olan yeteneğiniz bunca yıldır keşfedilmeyi bekliyordur?

Seyahat edin
2022’de bütçenizin bir kısmını seyahat etmeye ayırın. Kendinize hedef belirleyin. “Bu yıl daha önce görmediğim üç yeri keşfedeceğim” gibi. Yeni yerler görmenin gerek ruhen gerekse kültürel açıdan sizi ne kadar besleyeceğini biliyorsunuz. Bunu uygulamaya dökün. Bütçeniz elverdiğince yurt içi veya yurt dışı seyahatlere çıkın. Bu kararınıza bir arkadaşınızı da ekleyin, böylece birbirinize destek olursunuz. Ya da farklı insanlarla tanışmak istiyorsanız turları seçin. Yeni dostluklara hatta belki yeni bir aşka yelken açabilirsiniz.

Korkularınızla yüzleşin
Hemen herkesin gözünde büyüttüğü korkuları vardır. Toplum içerisinde konuşmakta gerçekten kötü olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Ve bu sizi korkutuyor mu? O halde bunun üstüne gidin. Mesela karaoke gecelerine katılın. Korkuları aşmanın yolu üzerlerine gitmektir, bunu biliyorsunuz. İnanın başaramayacağınız bir şey yok!

Yazın
“İyi de ben beceremem ki” demeden yazın. Kalemi, klavyeyi önünüze alın ve yazmaya başlayın. Kimse sizden ilk etapta bir kitap çıkarmanızı beklemiyor. Zihninizden geçenleri yazıya dökün. İnanın orada değerli bir şeyler var!

Rutinler belirleyin
Rutinler güzeldir. Sizi dingin ve sağlıklı tutar. 2022’de sabah kahvaltı rutininiz, yürüyüş rutininiz olsun. Öğünlerinizin belirli olması fazlalıklardan kaçınmanızı destekler.

Terleyin
Bunun için fazla kilonuz olması gerekmiyor. Sağlığınız için terleyin. Gün içinde zihninizi yorduğunuz bir işte çalışıyorsanız mesai sonrası biraz da bedeninizi yorun. Size uygun egzersizleri belirleyin. Gerekirse hepsini deneyin. Mutlaka seveceğiniz bir tanesi olacaktır.

Toparlayın
Odanızı, evinizi, ofisteki masanızı ve en önemlisi zihninizi! Yaşam alanlarındaki dağınıklığın zihni de yorduğu aşikar. Toparlanmaya ve temizliğe önce yaşam alanlarınızdan başlayın. Fazla olan, artık işinize yaramayan her şeyi ortadan kaldırın. İhtiyacı olanlara verin, böylece yararlı da bir şey yapmış olursunuz. Veya bu amaca hizmet eden aplikasyonlar vasıtasıyla satışa çıkarın. Bu şekilde seyahat için bütçenize bir şeyler ekleyebilirsiniz. Tüm bu fazlalıklardan kurtulmayla zihninizin de arındığını fark edeceksiniz.

Zaman ayırın
Son zamanlarda sevdiklerinize yeterli zamanı ayıramamaktan mı yakınıyorsunuz? 2022 bunu değiştirdiğiniz yıl olsun. Sevdiklerinizle sosyal aktiviteler planlayın. Bu hem birbirinizle vakit geçirmeniz için hem de kültürel anlamda kendinizi geliştirmek için muazzam bir fırsat. Telefondan biraz uzaklaşmak da yeni yıl kararlarınız arasında olmalı.

Kendinizi şımartın
Ailemiz, dostlarımız, sevgilimiz… Hepsi çok değerli. Ancak en değerli olan sizsiniz. Ne yaparsanız yapın kendi kendinizin en iyisi olmak için çabalayın. En çok kendinizi sevin, değerinizin ve “bir tane” oluşunuzun tadını çıkarın. Kim olmaktan mutlu olacaksanız, başkalarının dediklerine kulaklarınızı tıkayın ve o kişi olun. Sizi mutlu eden şeyleri yapın.

Aşık olun
Evet aşk planlanabilen bir şey değildir. Üzerine karar verilebilecek bir şey de… Asıl demek istediğimiz aşka açık olun. Yeni insanlara, buluşmalara, flörtlere, dediğimiz gibi belki de aşka! Sevginizde verici olun. Önyargılarınızdan sıyrılarak, geçmiş tecrübelerinizi bir kenara kaldırarak yenilerini kucaklamaya hazır olun.

Hepinize iyi bir sene ve sonralarını diliyorum.