FED VE TİCARET SAVAŞLARI

Ticaret savaşı olarak adlandırılan ve Trump'a ihale edilen gelişmelerin esas olarak ABD'nin çıkarları için deflasyon ithalatını kesmeye yönelik politikalar olduğunu yazmıştım.

Salı 19 Haziran 2018 02:30
HEDEF SADECE BANKALAR MI?

Fitch'in Türk bankacılık sektörüyle ilgili spekülatif çıkışı hedefte sadece bankacılık sektörünün olmadığı izlenimini veriyor.

Pazar 03 Haziran 2018 02:35
SADELEŞTİRME

Politika faizi bir hafta vadeli repo faiziyse ve bunun dışındaki politika araçları üzerinden para politikasını yönetiyorsanız sadeleştirme gereklidir. Sadeleştirme bir tür normalleşmedir. Yahut ortaya çıkan para politikası sonucunun realize edilmesidir.

Salı 29 Mayıs 2018 02:15
ZAMANLAMA POLİTİKASI

Para politikasının çoğu zamanlamadır. Azı politikanın kendisidir. Birçok defalar fırsat gelmiş tartışmalı görüşler olarak ele alınsa da faiz indirmek veya yükseltmek yoluyla ekonomiyi canlı tutmak için uygun ortamlar kaçırılmıştır.

Cuma 25 Mayıs 2018 02:25
ALACAK KORUMASI

Dünya sigorta sisteminde alacak korumasının önemli bir yeri vardır. Bilançoların iç içe geçtiği dünyada her an herhangi bir yer, herhangi bir sektörde kriz potansiyeli taşıyan kapitalizm karşısında böyle bir tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Salı 22 Mayıs 2018 02:05
İMAR BARIŞI

Konut piyasası kamu bankalarının ve onları takip eden bazı özel bankaların tutulu satışlar için uyguladıkları faiz oranlarını indirmesiyle canlandı.

Cuma 18 Mayıs 2018 02:20
SOMA VE İLKELİ FİNANS

Anneler Günü'nde Soma'yı yeniden hatırladık. Akla hayale gelmeyecek bir acının gerçek olması ruhumu derinden etkiledi. Nereye baksam Soma'yı gördüm, ne düşünsem, ne yazsam Soma'ya çıktı hep o günlerde. Hala bu duygudan çıkabilmiş değilim.

Salı 15 Mayıs 2018 02:30
YÜKSEK KUR PAHALI PETROL

Son dönemde Türkiye ekonomisi için politik risk hesaplamalarıyla kur yukarı yönlü güçlendirildi. Seçimin öne alınması bu risk faktörünü kullanarak ekonomiyi baskı altına almaya çalışacak olanların alanını daraltmış oldu.

Cuma 11 Mayıs 2018 02:25