SÜPER LİG VE TUR'A DAİR

Mustafa YAŞAR 10 Mar 2020

Zirvede böylesine çekişme hakimken, ligin altında da bambaşka bir mücadele kümede kalmak adına yaşanıyor.

Süper Lig’de artık son 9 haftaya girdik.

Medipol Başakşehir, Trabzonspor, Galatasaray ve Sivasspor’un şampiyonluk için amansız bir mücadele verdiği, açılan puan farkına rağmen Beşiktaş’ın da iddiasının olduğu yarışta bu hafta Galatasaray-Beşiktaş ve Trabzonspor-Medipol Başakşehir maçları oynanacak.

Sonuçları merakla beklenen bu maçların zirvedeki dengeleri nasıl değiştireceğini 15 Mart akşamı daha net olarak göreceğiz.

Bu zorlu iki maçta kazananların şampiyonluk hedefinde avantaj sağlayacağı bir gerçek.

Zirvede böylesine çekişme hakimken, ligin altında da bambaşka bir mücadele kümede kalmak adına yaşanıyor.

Puan tablosuna baktığımızda görüyoruz ki 10.sıradaki Denizlispor’a kadar tehlike hakim.

18.sıradaki 19 puanlı Kayserispor şimdilik en zayıf halka.

MKE Ankaragücü ve Kasımpaşa’da düşme hattındaki diğer takımlar ve hattın hemen üzerinde yer alan Konyaspor, Rizespor, Malatyaspor, Antalyaspor ve Gençlerbirliği’ne oranla kalan 9 hafta bu takımlar adına çok ama çok zor geçecek.

Gördüğünüz gibi ligin altı da, üstü de kaynıyor.

Süreç kime ne kazandıracak, ne kaybettirecek, kim sevinecek, kimler üzülecek hep birlikte göreceğiz.

Biliyorum ki başta taraftarları olmak üzere herkes ‘Kim şampiyon olacak?’, ‘Kimler küme düşecek? sorusuna cevap arıyor ancak bu tabloya bakarak ileriye dönük bir tahmin yapmak en azından bugün için çok güç.

1-2, belki 3 hafta sonra tüm bu sorulara çok daha sağlıklı cevaplar verilebilir ama bugün için bana göre ne söyler, yazarsak yanılmış oluruz.

TUR’a reva değil

Türkiye’nin en uzun soluklu ve amatör branşlardaki en değerli organizasyonu olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 56.edisyonu bu yıl 12-19 Nisan tarihlerinde yapılacak.  

Yapılacak diyorum ama onca ikaza rağmen TUR için ihaleye yine geç çıkıldı.

Aylar öncesinden sonuçlandırılması gereken ihale 18 Mart’ta gerçekleştirilecek ki geriye ihalenin onaylanması v.s. derken organizasyonu üstlenecek kuruma yine zaman kalmayacak.

TUR 2020 için bu zamana kadar atılan tek somut adım etapların açıklanması oldu.

Katılacak takımlar yine belli değil.

Koronavirüs tehdidi ve bundan sebep ileri bir tarihe erteleme görüşleri de cabası.

Anlayacağınız zaten küme düşen organizasyon yine el yordamıyla yapılmaya çalışılıyor ve yine bizi nelerin beklediği kocaman bir soru işareti.

Şunu söyleyeceğim.

TUR böylesi bir vurdumduymazlığı hak etmiyor.

Dostlar alışverişte görsün misali değil, hak ettiği şekilde yapılması gerekirken bu olan bitenlerde hiç ama hiç akıl karı değil bilesiniz.

Bizi izler misiniz?

Bengü Türk TV’de her salı 22.00-24.00 arası ‘Sporda Son Söz’ programında futbol gündemini konuşmaya devam ediyoruz.

Pelin Koç’un moderatörlüğünde bu akşamki yayınımızda Erkan Engin, Özgür Gözüaçık ile birlikte spor medyasının duayen ismi Faik Gürses’i ağırlayacağız. 

Futbola dair yansız, yalansız olan bitene farklı bakış açıları ile yaklaşan görüşler duymak, izlemek isterseniz bekleriz efendim.

 

 

.