STEVE JOBS'IN ÖTEKİ KIZI

Zekâsıyla dünyayı kendine hayran bırakan Steve Jobs'ın "öteki kızı" Lisa Brennan-Jobs, Türkçe olarak okurlarla buluşan Gençlik Hatası adlı kitabını "Gerçek şu ki babam hakkında bir kitap yazmadım.

Zekâsıyla dünyayı kendine hayran bırakan Steve Jobs’ın “öteki kızı” Lisa Brennan-Jobs, Türkçe olarak okurlarla buluşan Gençlik Hatası adlı kitabını “Gerçek şu ki babam hakkında bir kitap yazmadım. Kendim hakkında bir kitap yazdım ve bu bir reşit olma hikâyesi.” sözleriyle tanımlıyor. Babasını “karizmatik” huysuzluklarıyla müthiş bir başarı timsali olarak tanıtmak yerine tüm kusurlarıyla aktaran Lisa Brennan-Jobs, kendi büyüme deneyimi için kitapta hikâyeyi olabildiğince eksiksiz ve dürüst bir şekilde anlatmaya çalıştığını ifade ediyor.

DÖNDÜM 

Başarılı müzisyen, söz yazarı ve besteci Bora Duran, “Döndüm” ismini verdiği yepyeni çalışmasını Pasaj Müzik etiketiyle dinleyicilerin beğenisine sundu. İnsan, Sende Gidersen, Gül Senin Tenin, Sana Doğru, Başgan ve daha birçok unutulmaz şarkıya imzasını atan Bora Duran’ın yeni teklisi ''Döndüm”ün söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait. Yeni şarkısı “Döndüm” için Bora Duran; “Şarkıyı bestelediğim zaman nakaratını bir türlü bitirememiştim, uzun yıllar içimde demlendi. Enerjisini hissettiğim bir gece üzerinde çalışarak tamamlandı” dedi. Döndüm zamanın geçmediğini, sadece mekanların ve kişilerin değiştiğini vurgulayan bir şarkı. Klipte başka bir zaman ve diyardan gelen “Seyyah” rolünde Bora Duran, uzun ve zorlu yollardan geçerek, elinde haritası ve asası ile, rüzgar tribünlerini ve güllerini takip ediyor, bu diyardaki sevdiğini arıyor. Senaryosunu “Semih Ellialtı” adında genç ve yetenekli senarist ile Bora Duran’ın beraber yazdıkları klibin yönetmenliğini, “Repo Film” bünyesinde “Eyüp Kaan Yoksu” ve Bora Duran yaptı.

PANDEMİ DÖNEMİ ÇOCUKLARI

Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden pandemi süreci, herkesin hayatında etkiler bırakarak yaşayışımızı şekillendirmeye devam ediyor. Genç, yaşlı demeden her bireyi farklı yönlerden etkileyen süreç, çocukları da es geçmedi. Ev içi yaşamın çocuklara dönüşü yaklaşık 10 – 12 kg oldu. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Diyetisyenlerinden Burcu Aktürk, bu süreçle ilgili ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Değişen yaşam tarzı, artmış kalori alımı, azalan fiziksel aktivite gibi faktörler dolayısıyla çocukluk çağında obezite oranı tüm dünyada gün geçtikçe artış gösteriyor. Tüm bu faktörlere bir de pandemi dönemi kısıtlamaları eklendi ve sürecin en sessiz tanıkları çocuklar için sancılı bir yeni düzen başlamış oldu. Okullarından, arkadaşlarından ve sosyal çevrelerinden uzak kalan çocuklar bu süreçten psikolojik olarak etkilenirken, fizyolojik etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar büyük oldu. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Diyetisyenlerinden Burcu Aktürk, pandemi döneminin çocuklarda geri dönüşünün yaklaşık 10 – 12 kg olduğunu belirtti. Dyt. Aktürk; “Son bir yıldır klinikte gördüğümüz danışanların çoğunluğunu çocuklar oluşturmaya başladı. Sürekli oturmaları, aktiviteden uzak kalmaları metabolizmalarını yavaşlatırken, acıkmadıkları halde can sıkıntısından zararlı yiyeceklere de eğilimleri arttı. Bu hızlı kilo alımları; insülin direnci, kolesterol yükselmesi, karaciğer yağlanması, erken ergenlik gibi süreçleri de beraberinde getirdi.” açıklamalarında bulundu. Pandemi süreci hala devam ederken Dyt. Burcu Aktürk, bu sürecin daha iyi yönetilmesi konusunda ailelere bazı tavsiyelerde bulundu: Çocuklarınıza mutlaka sağlıklı menüler oluşturup, 3 ana öğünü hazırlayıp yemek masasında dengeli öğünler sunmaya özen gösterin. Atıştırmalık tercihleriniz sağlıklı gıdalardan yana olsun. Mümkün olduğunca atıştırmalıkları evde hazırlamaya gayret edin. Sağlıklı yiyecekleri ve atıştırmalıkları kolayca erişilebilir ve ulaşılabilir kılın. Çocuklar ebeveynlerini rol model aldıkları için sizler de sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Su tüketimi gerçekten çok önemli. Sizler de günlük ihtiyaç doğrultusunda su tüketerek çocuklarınıza örnek olabilir ve onları su içmeye teşvik edebilirsiniz.

Egzersizler de ihmal edilmemeli. Egzersizi eğlenceli oyunlar şeklinde planlayıp hareketli yaşamı her güne dahil edebilirsiniz.

GÜNÜN SÖZÜ

EVRENDE BİR İZ BIRAKMAK İSTİYORUM. 

STEVE JOBS