ISKALANAN ŞEHİR

Eskiden bugünkü imkanlar yoktu ki. Şimdi rehber kitaplar çok iyi, dergiler, internet var. Televizyonlarda birçok gezi programı var...

Yazılarımı takip edenler Vahit abiyi hatırlayacaklardır. 

2012 yılında Başbakanlıkta çalışırken Köln'e gitmiştim. Yemek için bir Türk dönercisine girdim. Yer yok diye tek oturan birisinin yanını gösterdiler. İşte o adam Vahit abiydi. 

Biz Türkler Avrupa'da dönerciler üzerinden de irtibat kurarız. Döner iletişim demektir. Geçen yıl Prag'a gittiğimde Vahit abi İstanbul Kebab'ın döneri iyidir demişti. Orada da Hüseyin abiyle tanışmıştık. 

Çorum - Şendereli'ydi, 1992'den beri Almanya'daydı, 2009'dan beri tur otobüsüyle yolcularını Avrupa'da gezdiriyordu.

Türkiye'ye de hemen her yıl gelir, önce köyüne gider. "Şairin sözü var ya" der, "gurbet dönüşü içilen çayda, bin yıllık hasreti demlemiş annem..."

Geçen hafta yine fotoğraf gönderdi. Akdeniz sahillerinde geziyormuş. İstanbul'da üretilen 2018 model Tourismo otobüsüyle... Şehirler ve yollar hakkındaki değerlendirmeleri, ikazları çok kıymetlidir. 

Eskiden bugünkü imkanlar yoktu ki. Şimdi rehber kitaplar çok iyi, dergiler, internet var. Televizyonlarda birçok gezi programı var... İmkan buldukça takip ediyorum bu programları. Misalen Ayhan Sicimoğlu'nun, Fırat Alagöz'ün gezilen gidilen dair bilgileri var. Diğer bir kısım programda ise sanki hiçbir hazırlık yapılmamış. Ahali, kültür, tarih, binalar hakkında izah yok.

Kanal 7'nin yayınladığı gezi programı Fransa'nın Nice şehrini konu almış. Özetle, burada bir kilise var içinde ayin yapılıyor, zenginler de köpek kakasını poşetliyorlar; kültür işte bu, medeniyet böyle bir şey deniyor bu programda... 

Bu Nice, Fransa Kralı'nın Kutsal Roma Germen İmparatorluğuna karşı yardım talebi üzerine 1543'te Osmanlı donanmasının ele geçirdiği şehir değil miydi yahu... Az ileride 8 ay boyunca ahalisi Fransız kralınca boşaltılıp Osmanlı idaresine bırakılan Toulon şehrine uğranmaz mıydı? 30 bin Osmanlı burada nasıl yaşamıştı acep? Bu süre boyunca camiye çevrilen Toulon Katedrali'nden bahsedilmez miydi? Bekledim de söylemedi... 

İnsanın bazı şeylere canı fena halde sıkılıyor azizim.