BİLGİYİ KURAN ŞEY OLARAK BAŞLANGIÇ

Derinliği olan bir bilgi alanı koleksiyonculuk.

Sanırım 2012 yılıydı. Menekşe Pasajı'na uğruyoruz. Bir koleksiyon dükkânının vitrinine bakarken emekli albay olan sahibi içeriye davet edip çay ikram ediyor. Siyah gömlek, kravat ve takım elbiselerimizle zamanın Kültür ve Turizm Bakanlığı idaresini protesto ettiğimizi öğrenince bize Çanakkale Savaşı rozeti hediye ediyor. Dükkânda ilginç şeyler var. Pullar, rozetler... Çoğunun bir hikayesi var.

Koleksiyon yapmayı öven Mahmut Çetin bize Proust hayranı Jacques Guerin'in hikayesini aktarır. Guerin önce Proust’un eserlerinin, sonra orijinal dokümanlarının, daha sonra da özel eşyalarının peşine düşmüştür. Zamanla bir "Proust koleksiyoncusu" olan Guerin ölmeden önce derlediği eşyaların tümünü bir müzeye bağışlar. Eşyalar yok olmaktan kurtulur, Proust hayranları da müzeyi ziyaret ederek Proust ile bir çeşit rabıta kurarlar.

Koleksiyon işiyle irtibatımız zaman içinde artıyor. Ben de başlıyorum bir şeyler almaya. Şu koleksiyoncular ülkenin en sofistike adamlarından. Tunalı'da Aynalı Çarşı girişindeki pul evine gitmiştim. İçeride 90 yaşlarında biri oturuyor. Vitrindekilerin fiyatlarını soruyorum. "Vitrine gir ve kendin bak" diyor artık gözleri iyi görmeyen ve kulakları az işiten yaşlı adam. 40 yıllık bir dükkan bu…

Derinliği olan bir bilgi alanı koleksiyonculuk. Bir zamanlar Asya'da Bahawalpur, Afrika’da Biafra adlı devletler olduğunu veya Estonya’da ilk eczanenin 1422’de kurulduğunu öğreniyorsunuz mesela. Hepsinin verdiği bir bilgi, bir çıkış noktası var. Önemli bilgiler mi? Orası hiç belli olmuyor.

Misal, KKTC pullarından devlet adamları serileri var. Diğerleri en fazla on lira değerinde iken Necmettin Erbakan pulu yüz otuz liraya kadar alıcı buluyor. Bunun nedeni Erbakan pullarının bir kısmının 1997'deki darbeden sonra imha edilmesiymiş. Böylece bugün en nadiri ve değerlisi bu pul olmuş.

Hay Allah, Kıbrıs Barış Harekatı'nın aktörü değil miydi Erbakan? Ne demiş Susan Minot, hikayeyi anlatan ve bilgiyi kuran şeydir başlangıç. Başlangıcı ıskalarsan hikayeyi yakalayamazsın diyor yani.